Seria Edukacja domowa Matematyka - czyli jak skutecznie rozwijać kompetencje matematyczne w domu

by - wtorek, kwietnia 14, 2020


Okres kwarantanny wymaga od rodziców i dzieci niezwykle wiele wysiłku jeśli chodzi o naukę. Mówię to i jako mama i jako nauczyciel, który owszem daje z siebie wszystko, by nauczyć swoje "szkolne dzieci" poprzez zdalne lekcje jak najwięcej, ale nie będę udawała, że jest to tym samym, co nauka w szkole. Zawsze chętnie sięgam po książki z zadaniami do edukacji domowej i choć bywają lepsze i gorsze publikacje, to dzisiaj mam dla Was prawdziwy sztos, czyli serię edukacyjną od wydawnictwa Olesiejuk, która rozwija wiele matematycznych kompetencji. Ja jestem nią naprawdę szczerze zachwycona.

 Nigdy nie byłam orłem w matematyce. Doceniłam tą naukę z wiekiem, doceniając to, że rządzi się swoimi prawami, które raz a dobrze wystarczy zrozumieć, a potem już tylko z tej wiedzy korzystać. W mojej pracy na szczęście coraz częściej trafiam na klasy, które w matematyce po prostu wymiatają i w lot łapią nowe zagadnienia. W ogóle uważam, że matematykę można pokochać, gdy będzie podana dzieciakom w atrakcyjnej formie i pod postawią urozmaiconych zadań. Dokładnie tak jest w przypadku serii, którą mam okazję Wam dziś pokazać. 


Jak łatwo zauważyć seria jest przeznaczona dla bardzo szerokiego zakresu wiekowego. Pierwsze sztywne książeczki dla najmłodszych dzieciaków, te większe dla nieco starszych. Ogółem dostajemy genialną całość z której możemy korzystać z dziećmi od roku do trzecioklasisty. Każda książeczka rozwija nieco inne kompetencje, ale wszystkie łączy ciekawe podejście do tematu i angażujące zadania. 

Pierwsze, sztywne książeczki są skupione przede wszystkim na prostym przeliczaniu i kilku znakach graficznych, zapisie pierwszych cyfr. Maluchom na pewno przypadną do gustu wyjmowane elementy i urocze zadania z misiami w roli głównej.Dla przedszkolaków i dzieci szkolnych czeka cała masa naklejek i niezwykle kolorowych zadań do wykonania. Trzeba się wykazać spostrzegawczością, logicznym myśleniem, rozumieniem relacji przestrzennych. Bardzo podoba mi się tak bardzo szerokie i zintegrowane podejście do tematu. Matematyka bowiem to nie tylko mnożenie czy dodawanie. To również stosunki przestrzenne, symetria, czy figury geometryczne. Brak tu sztampowych zadań, które znajdziecie w setkach innych publikacji do domowej edukacji. Tutaj wszystko jest przemyślane, w taki sposób, by dziecko świetnie się bawiło i nie poczuło nawet tego, że przy okazji zdobywa niezwykle cenną wiedzę i umiejętności. 

Taka matematyka ucieszy każdego smyka. Rodzice również będą zadowoleni, bo zapewniam Was, że dzieci same będą sięgały po te książeczki, bez żadnego zmuszania. Zobaczcie na poniższych zdjęciach jak bardzo różnorodne i ciekawe zadania przygotowała autorka tej serii!
 

Podobne wpisy

0 komentarze