Harlan Coben - 'O krok za daleko' recenzja

by - sobota, kwietnia 11, 2020


Nie raz wspomniałam Wam tutaj, że moja miłość do kryminałów i thrillerów rozpoczęła się właśnie od Harlana Cobena. Nic więc dziwnego, że mam do niego tak duży sentyment i nadal chętnie sięgam po jego najnowsze książki. Ostatnio na rynku wydawniczym możemy dostać najnowszy tytuł Cobena "O krok za daleko" - nie mogło być inaczej, pożarłam go i ja!

Jak zwykle u Cobena zaczynamy z grubej rury. Poznajemy bogatego i na pierwszy rzut oka szczęśliwego człowieka Simona Greena, który jednak pod płaszczem udawanego szczęścia nosi w sobie wielką traumę. Jego córka jest narkomanką i od długiego czasu jej nie widział. Pewnego pięknego dnia w parku Simon widzi swoją  Paige, która choć niepodobna do dawnej siebie nadal jest jego ukochaną córką. Niestety, gdy ten próbuje ją złapać, na jego drodze staje Aaron - chłopak dziewczyny, który wciągnął ją w to całe narkotykowe gówno. Dziewczyna znika, tak szybko jak się pojawiła, a Simon wpada w duże kłopoty, bo policja i ludzie w parku są przekonani, że ten zaatakował bezdomnego. Krótko po tym, okazuje się, że Aaron został zamordowany... Kto dokonał zbrodni? Jak to wszystko łączy się z tajemnicą zniknięć wielu adoptowanych chłopców i z dziwną, podejrzaną sektą? 

Coben jak zwykle przyszykował dla czytelnika ogrom zwrotów akcji i fabułę wartką jak rwąca rzeka. Od tej historii zwyczajnie nie można się oderwać. Choć wiele osób zarzuca autorowi schematyczność, to ja uważam to za spory plus, bo mimo tego, że szkielet historii rzeczywiście jest zbudowany podobnie, to jednak jak dla mnie całość zdecydowanie różni się od pozostałych historii, które wykreował do tej pory Harlan Coben. Od zawsze jestem wielką fanką tego, jak autor buduje tajemnice i jak zgrabnie splata kolejne wątki pojawiające się na kartach powieści. 

Jak zwykle Coben zaskakuje również zakończeniem. Chyba nigdy nie zdarzyło mi się odkryć prawdy wcześniej, niżeli wyjawił ją sam autor. To dla mnie pewnik dobrego thrillera, bo przecież o ten dreszcz na plecach i mnożące się pytania chodzi!


Podobne wpisy

0 komentarze