Marta Guzowska - 'Raj' recenzja

by - poniedziałek, kwietnia 29, 2019
Gdy byłam dzieckiem i otwarto w pobliżu pierwsze centrum handlowe, marzyłam by kiedyś zostać w nim na noc. Wyobrażałam sobie, jak cudownie byłoby mogąc przechadzać się bez końca pełnymi różnych produktów alejkami sklepowymi! "Raj" Marty Guzowskiej uświadomił mi jednak, że mój cudowny sen, dla niektórych może być także koszmarem....

"Raj" to moje pierwsze czytelnicze spotkanie z twórczością Marty Guzowskiej. Owszem, kojarzyłam to nazwisko i niejednokrotnie czytałam świetne recenzje jej książek, ale zwyczajnie nie składało się nam wpaść na siebie. A szkoda!  Żałuję! "Raj" okazał się naprawdę intrygującą lekturą, która pochłonęła dwa moje wieczory.

Marketingowcy, architekci projektujący centra handlowe prześcigają się w pomysłach na to, jak zachęcić klienta do wybrania danej lokacji. Raj miał być galerią idealną, stworzoną przy pomocy psychologów i najlepszych ekspertów od reklamy! Miał spełniać wszelkie oczekiwania nawet najbardziej wybrednych klientów. Otwarcie zaplanowane na dzień przed majówką, ludzie z całego miasta chcieli na własne oczy przekonać się, co szczególnego czeka na nich w Raju!

Fabułę poznajemy z punktu widzenia kilku bohaterów tej powieści. Mamy nastoletnią influencerkę modową, Ce, która nie potrafi wytrzymać godziny bez Instagrama. Mamy także, jej przyjaciółkę, szarą myszkę, Dorotę oraz Teresę - jej matkę, która jest psychologiem. Poznajemy Rudego, sprytnego złodzieja, który jest ekspertem od okradania galerii handlowych. Dodajcie sobie do tego również Jakuba, młodego dilera, dla którego otwarcie Raju, jest świetną okazją na zarobek przed majówką. 

Wszystkie te osoby z różnych powodów znajdują się w jednym miejscu, w Raju rzecz jasna. Splot różnych wydarzeń wywołuję lawinę katastrof i zmusza do pozostania w galerii na noc. Rozpoczyna się wyścig na śmierć i życie, walka o dotrwanie do rana.  Oto wymarzona i idylliczna galeria handlowa staje się polem bitwy, istnym piekłem dla zamkniętych w niej osób. 

Jeśli jesteście ciekawi w jaki sposób splatają się ze sobą losy wyżej wymienionych osób oraz jak skończy się noc w Raju, koniecznie przeczytajcie najnowszą książkę Marty Guzowskiej.

Marta Guzowska w swojej książce obnaża ludzkie słabości: chęć bycia sławnym i bogatym, nasz konsumpcjonizm i materialne podejście do życia. Ubiera to w dobrze skrojoną historię, która budzi lęk, daje do myślenia. Może "Raj" nie jest jakimś literackim odkryciem roku, jednak na pewno warto mu się przyjrzeć i dać się zamknąć na jedną noc w galerii handlowej razem z bohaterami książki. Czasem to właśnie traumatyczne wydarzenia pokazują prawdziwą twarz człowieka! 

Jak dla mnie ta książka jest świetnym początkiem przygody z tą autorką! Dobrze zarysowane sylwetki bohaterów, zupełnie niepowtarzalny pomysł na fabułę sprawił, że to warta przeczytania książka.

Podobne wpisy

0 komentarze