Rozmowa z dzieckiem o dojrzewaniu - trzy książki, które przyjdą Ci z pomocą

by - wtorek, marca 19, 2019

Małe dzieci - mały kłopot, duże dzieci - duży kłopot, mówi polskie porzekadło. Coś w tym jest. Wraz z wiekiem pytani naszych dzieci, problemy, z którymi musimy się zmagać jako rodzice ewoluują i zyskują na trudności. Dojrzewanie i sfera seksualności to temat niezwykle ważny i absolutnie nie powinniśmy o nim zapominać. Postarajmy się, żeby dzieci to od nas dowiedziały się "z czym to się je". Dzisiaj zaprezentuję Wam trzy świetne książki, które na pewno ułatwią Wam rozmowę z dzieckiem na temat dojrzewania i seksusalności.

 Większość rodziców nieco obawia się rozmów o dojrzewaniu, seksie... Tak naprawdę, z doświadczenia mogę Wam powiedzieć, że strach ma wielkie oczy! Trzeba podejść do tematu na luzaku i przede wszystkim nie wstydzić się własnych dzieci. One są mądre i oszustwo wyczują na kilometr. Owszem takie rozmowy nie należą do najłatwiejszych, rodzą w dzieciach coraz to nowe pytania, ale jeśli dobrze się przygotujemy, mamy szansę na to, że w przyszłości nasze pociechy nie będą szukały wiedzy na tematy w Internecie, lecz od razu przyjdą ze swoimi wątpliwościami do nas!

 

 Katharina von der Gathen - "Odpowiedz mi"

wyd. Dwie Siostry

znajdź najtaniej na Ceneo---->KLIK


Gdy pierwszy raz przejrzałam książkę "Odpowiedz mi" pomyślałam sobie, że jej odbiór wśród dorosłych czytelników może być bardzo różny. Niektórzy mogą być nieco oburzeni zakresem pytań, doborem słów, ale uważam, że niepotrzebnie. Oto mamy w końcu na naszym rynku wydawniczym książkę, która nie owija w bawełnę, odpowiada na potrzeby rodziców dorastających dzieci. 

Książka jest zbudowana w formie pytań i odpowiedzi. Pytania te nie są przypadkowe. Zadali je uczniowie szkół podstawowych, którym edukatorka seksualna i autorka tej książki Katharina von der Gathen zadała podczas swoich zajęć. Pytań jest aż 99! Niektóre z nich są bardzo delikatne (czym jest hormon?, Dlaczego chłopcy dokuczają dziewczynkom i są wredni?) inne zaś bardziej wymagające (Czy seks trzeba uprawiać na golasa? Co się robi w sex-shopie?). Zakres tematyczny jest bardzo szeroki. Są pytania dotyczące dojrzewania, homoseksualizmu, ciąży, porodu. Całe spektrum ludzkiej intymności.

To, co ja osobiście jako mama dziesięciolatki doceniłam w tej książce to nie tylko jej szeroka tematyka, ale i sposób odpowiedzi na pytania. Autorka książki nie zbywa dzieciaków, nie próbuję grać na zwłokę. Z drugiej jednak strony zachowuje delikatność i takt. Pokazuje, jak ważne w sprawach intymnych są szacunek i poczucie godności. To ogromnie ważne wartości w dzisiejszym świecie!

Uważam, że to świetnie, że w końcu pojawiła się na rynku książka, która jest gotową pomocą w służbie rodziców dorastających dzieciaków. Nie wszyscy potrafimy dobrać odpowiednie słowa, znaleźć najlepszy sposób na szczerą rozmowę o seksie, ciąży, miłości, dojrzewaniu. Z "Odpowiedz mi" wszystko staje się proste i oczywiste, zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci! Genialne. 

 

 

Mónica Peitx - "Maja dorasta"

wyd. Debit

znajdź najtaniej na Ceneo----> KLIK


Jak wytłumaczyć córce to, co niedługo będzie działo się z jej ciałem? Najlepiej pokazać jak przez ten okres przechodzi inna dziewczynka w jej wieku. "Maja dorasta" to mała, cienka, niepozorna, ale w pełni przemyślana książka, która w bardzo obrazowy i jasny sposób wyjaśnia kolejne etapy dojrzewania u dziewcząt. Autorką książki jest Monica Peitx, lekarz pediatra specjalizująca się w endokrynologii. Jej książka aż kipi od ilustracji i w delikatny sposób ukazuje sekrety dojrzewania.

Bohaterka książki Maja z niepokojem obserwuje swoje ciało i zmiany, jakie w nim zachodzą. Na szczęście dziewczynka ma świetną mamę, która towarzyszy jej w te wędrówce ku dorosłości i odpowiada na wszystkie pytania. Owłosienie, pierwsza miesiączka, czy zainteresowanie płci przeciwnej to tylko niektóre tematy, z którymi musi zmierzyć się Maja!

To właśnie ta książka stała się początkiem i wyjściem do naszych rozmów o dojrzewaniu. Bardzo polecamy, bo jest przystępnie napisana i zwyczajnie sympatyczna. Każda dziewczynka może utożsamić się z tytułową Mają.Sonya Renee Taylor - "Ciało śmiało"
wyd. Znak

znajdź najtaniej na Ceneo---->KLIK


"Ciało śmiało" to książka dedykowana dziewczynkom na całym świecie, napisana z nadzieją na to, że każda z nich będzie mogła cieszyć się swoim ciałem i nigdy nie będzie musiała się przed nikim usprawiedliwiać. Bardzo mocno podpisuje się pod dedykacją autorki, bo w czasach pogoni za sztucznym pięknem to bardzo ważne przesłanie.

Dojrzewanie to niezwykły, choć trudny okres w życiu dziewczynki! Zmiany jakie zachodzą w ciele są z jednej strony fascynujące, ale jednocześnie mogą budzić strach przed nieznanym. Ta książka to świetny poradnik zarówno dla rodziców, jak i samych zainteresowanych! Znajdziecie w nim opisy kolejnych etapów dojrzewania, pomoc z tym jak zaakceptować to co się dzieje z ciałem. 

O tyle, o ile "Maja dorasta" poruszała jedynie najważniejsze zagadnienia, o tyle ten poradnik jest kompendium wiedzy o dojrzewaniu! Jako rodzicie, znajdziecie z nim dosłownie wszystko, co może interesować, o co mogą pytać Wasze córki! 
Czy podczas okresu można iść na basen?
Czy z trądzikiem da się wygrać?
Czy to co się z dzieje z emocjami i ciałem jest normalne?

Na te i inne pytania pomoże odpowiedzieć "Ciało śmiało". Mocno polecamy tą książkę, bo nie tylko porusza tematy związanie z zmianami w wyglądzie, ale również w głowie, z emocjami dorastających pociech!


Macie swoje sposoby na rozmowy o dojrzewaniu? Uważacie, że takie książki są przydatne i potrzebne?

Podobne wpisy

0 komentarze