Dla każdego coś miłego - przegląd nowości książkowych dla dzieci

by - piątek, września 14, 2018

Wakacje minęły błyskawicznie i nie udało nam się pokazać Wam wszystkich nowości, które wyszły w tym czasie. Dlatego dziś to nadrobimy! Pokażemy Wam ciekawe propozycje dla dzieci w różnym wieku: znajdzie się coś dla maluchów, ale także dla młodzieży. Będzie czysta rozrywka, ale i troszkę nauki! Trzymajcie się za portfele. Zaczynamy!

 

 

 

Seria "Ach, te zwierzaki" ---> KLIK

Katarzyna Vanevska

wyd. AWM

dla kogo? Maluszki

 


Na dobry początek, coś w sam raz dla maluchów kochających zwierzaki. "Ach, te zwierzaki" to unikatowa seria trzech kartonowych książeczek z uroczymi i bardzo mądrymi wierszykami. 

Pies żyje z kotem w ciągłej wojnie, słonica pragnie zostać baletnicą, ale wszyscy jej mówią, że musi schudnąć, a figlarna małpka w porównaniu z innymi zwierzakami z dżungli, czuje się nijaka. Na wszystko jednak jest sposób!

Wszystkie wierszyki są ogromnie radosne i zabawne, moja trzylatka niektóre fragmenty zna już na pamięć. Ponadto każda książeczka zawiera morał i jest fajną okazją do rozmowy o ważnych sprawach i problemach, z jakimi często stykają się dzieci. 

Co ciekawe, trudne i ważne słowa zostały dodatkowo nadrukowane na obrazki i skłaniają do dodatkowego wytłumaczenia. Czym jest przygnębienie? Kto to taki sąsiad? Co to znaczy, że pies tańczy zumbę?

Gorąco polecamy Wam tą serię, bo jest nie tylko bardzo zabawna, ale przede wszystkim daje okazję do rozmowy z dzieckiem na bardzo istotne tematy.




"Kiedy serce staje dęba"---> KLIK
Milena Trziszka
wyd. Skrzat 

Dla kogo? Dorastające dziewczynki (10-13lat)


Zawsze miło przyjmujemy nowości przeznaczone dla mojej starszej córki. Ostatnio ma książkowego doła (mało czyta, mówi, że nic nie może ją wciągnąć). Gdy zobaczyła uroczą okładkę z wiewiórką, stwierdziła, że spróbuję zapoznać się z tym tytułem.

Szybko okazało się, że "Kiedy serce staje dęba" było strzałem w dziesiątkę i Zuza przeczytała książkę z dużym zainteresowaniem. 

Bohaterką książki jest 11-letnia Amelka, która swoje codzienne szkolne i pozaszkolne życie opisuje na blogu. Pewnego dnia Amelka bierze pod opiekę zranioną wiewiórkę, z którą łączy ją prawdziwa i niesamowita więź. W książce oprócz wątku "zwierzęcego" znajdziemy również sporo innych istotnych tematów, wartych obgadania: wątek nauczyciela muzyki, który zmagał się z depresją (zdecydowanie najciekawszy temat), praca taty Amelki w Niemczech, czy wątek czysto sercowy. 

Przyznam, że obawiałam się, że książka okaże się romansem dla nastolatek, a musicie wiedzieć, że moja Zuza jest na etapie, kiedy twierdzi, że chłopaki są beznadziejni. Okazało się jednak, że autorka skupiła się na innych tematach, a sercowe perypetie Amelki ukazała bardzo delikatnie i pozytywnie.

Jeśli szukacie ciekawej historii dla Waszych dorastających panienek, to zdecydowanie z czystym sumieniem polecamy "Kiedy serce staje dęba". Czyta się naprawdę przyjemnie, a tematy poruszone przez Milenę Trziszkę są bardzo uniwersalne i na czasie.



"Jedź, jedź, stój" ---> KLIK

Charise Mericle Harper

wyd. Babaryba
 dla kogo? Przedszkolaki i maluchy


Uwielbiamy książki od Babaryba, bo są zupełnie odjechane! Tym razem mamy okazję w ciekawy i zupełnie niesztampowy sposób wytłumaczyć dziecku znaczenie świateł na sygnalizacji świetlnej! Temat niezwykle ważny, więc warto podejść do niego zabawowo, by dziecko lepiej zapamiętało ważne informacje...

Bohaterami książki są Mały Zielony oraz Mały Czerwony. Zielony znał wyłącznie słowo "Jedź", a Czerwony słowo "Stój!". Szybko okazuje się, że obaj bohaterowie będą musieli nauczyć się zgodnie współpracować na placu budowy. Nie jest to jednak takie łatwe jakby się mogło wydawać. Gdy bez zastanowienia krzyczą swoje komendy maszyny robią prawdziwe zamieszanie. Dopiero kiedy małe kropeczki nauczą się współpracy, zapanuje ład i porządek. 

Takie zabawowe podejście do tematu i ciekawa fabuła, sprawia, że dzieciaki w trymiga zapamiętają znaczenie poszczególnych kolorów na sygnalizacji. Książeczka ma bardzo sympatyczne ilustracji i moja Michalinka bardzo chętnie do niej wraca. Ma niecałe trzy lata, a już gdy widzi Zielonego, krzyczy "Jedź", a gdy Czerwonego "Stój". Taka cwaniara!





"I znów ta alergia" ---> KLIK
Małgorzata Osipiak
wyd. Bernardinium
Dla kogo? Alergicy bez alergii na książki

 

Coraz więcej dzieciaków od najmłodszych lat boryka się alergiami. Chyba najbardziej dokuczliwe są alergie pokarmowe, które nie pozwalają naszym pociechom jeść ulubionych produktów. Szymon, bohater książki wrócił z przyjęcia urodzinowego kolegi. Nie posłuchał mamy i zajadał się wszystkim, co serwowano. Gdy wstaje rano nie jest w stanie ukryć przed mamą czerwonych plam na twarzy. Rodzice mimo obaw chłopca wcale się nie gniewają. Proponują by został w domu i organizują niezwykły dzień podczas, którego pokażą mu, że alergia wcale nie jest taka straszna jakby się wydawało. 
Historia Szymona pokaże małym alergikom, że można jeść pysznie gotując na bazie dozwolonych produktów. Wystarczy trochę kreatywności i dobrych chęci. Książeczka pełna jest pysznych przepisów. Znajdziecie tu na przykład recepturę na wieloowocowe ciastka owsiane, czy koktajl jagodowy na bazie mleka ryżowego. 

Autorka książki, Małgorzata Osipiak podczas tworzenia książki pomyślała także o rodzicach alergików i zamieściła kilka bardzo ważnych porad, dotyczących alergii. 

Całość prezentuje się naprawdę świetnie. Gorąco polecamy wszystkim małym i dużym alergikom i życzymy smacznego, bo na pewno skusicie wypróbować któryś z przepisów.



"Będę strażakiem" ---> KLIK
Quentin Greban
wyd. Media Rodzina
dla kogo? Przedszkolaki


Chyba każdy mały chłopiec przechodzi przez taki okres, kiedy pragnie zostać strażakiem. Strażacy mają wspaniałe, czerwone stroje, są odważni i pomagają ludziom. To najważniejsze skojarzenia dzieci. Nakładem Media Rodzina ukazała się niezwykle kolorowa i przyjemna opowieść dla maluchów (2-4latka) o Oskarze, małym misiu, który także pragnie zasilić grono strażaków. Oskar ma nawet własne strażackie autko na pedały, którym przemierza miasteczko!

Oskar to odważny miś, chce ocalić całe miasteczko. Jest wszędzie tam, gdzie istnieją chociażby najmniejsze oznaki tego, że ktoś może potrzebować pomocy. Niestety przez jego nadgorliwość niszczy urodzinowy tort swoich kolegów, czy niszczy dom sąsiadów. Same katastrofy. Do czasu!

Przychodzi w końcu moment, kiedy nasz Misio ma szansę się wykazać! Oskar okazuje się być prawdziwym bohaterem i jest z siebie niezmiernie dumny!

"Będę strażakiem" to zabawna i przyjemna opowieść, której maluchy na pewno będą słuchały z wypiekami na twarzy. Moja Misia, fanka Strażaka Sama każe sobie czytać tę książkę regularnie na dobranoc. Książeczka ma duży format i piękne ilustracje, które dodatkowo ucieszą oko maluchów i ich rodziców.






"Trzymaj mnie mocno" ---> KLIK
Jane Chapman
wyd. Zielona Sowa
dla kogo? Maluchy i przedszkolaki





W grupie siła! I to prawda uniwersalna, która jak się okazuje ma swoje odzwierciedlenie zarówno w świecie ludzi, jak i w świecie zwierząt. Bohaterami tej uroczej książeczki są małe wydry i ich rodzice. 
 
To właśnie na przykładzie ich wielkiej rodziny i siły ich przywiązania widzimy, że nawet największa burza nie jest w stanie im zagrozić. Gdy wydry trzymają się razem, nie zmiecie ich z powierzchni nawet największa fala. 
 
Piękne ilustracje znajdziecie w tej książce. Choć są utrzymane w jednej tonacji kolorystycznej, to jednak mają w sobie coś magicznego. Ilość tekstu jak i treść dostosowana idealnie dla przedszkolaków. Cudowna opowieść do czytania przed snem...
 

 


"Chcemy nasze czapki" ---> KLIK

Eva Lindström
wydawnictwo: Zakamarki
Dla kogo? Dzieciaki 4-6 lat

 
Znamy już nieco Evę Lindström, więc wiedziałyśmy, że kolejny raz nas zaskoczy swoim pomysłem na książkę. Nie myliłyśmy się!

Tym razem bohaterami swojej książki autorka uczyniła grupkę dzieci, mieszkających w jednym bloku. Gdy ich poznajemy, wybierają się na urodzinowe przyjęcie, do kolegi mieszkającego w tym samym budynku. Decydują się jednak skorzystać ze schodów (winda niestety często szwankuje). 

Na przyjęciu okazuje się, że tata kolegi obchodzącego urodziny organizuje pokaz sztuczek magicznych. Sprawia, że coś zniknie! Zgadniecie co takiego?

"Chcemy nasze czapki" to zupełnie nieoczywista książka, która na pewno spodoba się małym ciekawskim przedszkolakom, które uwielbiają tropić zagadki. Jeśli chodzi o ilustracje, to myślę, że nie wszystkim mogą one przypaść do gustu. Są bardzo specyficzne, a wszyscy bohaterowie są jakby nieco przerysowani...

Tak, czy siak "Chcemy nasze czapki" czytało nam się miło, Zuza szukała nakryć głowy razem z paczką przyjaciół w książce!





"Eksperymenty dla ciekawych świata"
wyd. Debit
Dla kogo? Dla ciekawych świata w różnym wieku

 
 
Nie znam dziecka, które nie lubiłoby robić eksperymentów. Co więcej, takie eksperymenty to najlepsza metoda nauki przyrody - nauka przez zabawę i działanie. Książka, którą tu Wam prezentujemy pełna jest różnorodnych pomysłów na proste eksperymenty, które z powodzeniem można wykonać w domowym zaciszu. Wszystko jest po kolei wytłumaczone, przez co, każdy laik może się za to zabrać!

Publikacja podzielona jest na 6 części (siły, elektryczność i magnetyzm, światło i dźwięk, ciepło, zimno, materiały oraz organizmy żywe). Chcecie sprawdzić na jakiej zasadzie działa np. efekt cieplarniany? Nic prostszego! Z tą książką na pewno Wam się to uda.

"Ekspetymenty dla ciekawych świata" to świetna propozycja zarówno do domowego jak i szkolnego użytku. Jestem pewna, że jako nauczycielka, nie raz wykorzystam zamieszone tu pomysły.

To co, poeksperymentujecie??




I jak podoba Wam się nasze podsumowanie nowości?? Czy któraś z propozycji szczególnie przypadła Wam do gustu??

Podobne wpisy

0 komentarze