Dyskalkulia i trudności matematyczne - jak pomóc dziecku?

by - wtorek, sierpnia 21, 2018

Z obserwacji własnych i moich koleżanek wynika, że z roku na rok przybywa dzieci, które mają trudności z matematyką. Sprawa tyczy się przede wszystkim wszelkich zadań z treścią oraz tych wymagających od dzieci logicznego myślenia. Z czego to wynika? Jak pomóc dzieciom z trudnościami matematycznymi? Postaram się dziś odpowiedzieć na te pytania.

 Nie wiem jak jest u Was w domu, ale moja Zuza woli napisać długie opowiadanie niż zabrać się za zadania matematyczne. Największe problemy sprawia jej rozwiązywanie złożonych zadań z treścią. Jako rodzic obawiam się, że problemy będą się pogłębiać. Jako nauczyciel zdaje sobie jednak sprawę, że mogę jej pomóc w prosty sposób. Pomóc swojemu dziecku możesz także i Ty!


Czym jest dyskalkulia?

Dyskalkulia to nic innego jak specyficzne problemy z nauką matematyki. Czemu specyficzne? W przypadku tej przypadłości, dziecko ma trudności z wykonaniem nawet najprostszych działań. Ważne jest jednak to, że problemy z matematyką w tym przypadku nie mają nic wspólnego z ogólnym rozwojem intelektualnym dziecka. Przyczyna dyskalkulii tkwi w genetyce. Winą jest nieprawidłowość w rozwoju, płatu mózgowego odpowiedzialnego za zdolności matematyczne.

Nie wszystkie trudności to jednak dyskalkulia...

A no właśnie... Dyskalkulia dotyczy jedynie małego odsetka dzieci (ok.5%), jednak gdybyście przyjrzeli się bliżej, jest duża liczba dzieci, które borykają się z trudnościami matematycznymi. Skąd się to bierze?

Przede wszystkim warto podkreślić, że duża część materiału w klasach młodszych to zadania z treścią. Aby je wykonać poprawie, dziecko musi potrafić czytać ze zrozumieniem. To z kolei kolejna umiejętność, która wśród dzieci kuleje...

Zanim do klas młodszych weszły rządowe podręczniki, miałam okazję uczyć dzieci programem Tropiciele. To były dobre czasu. Książki te wprowadzały tematy matematyczne w sposób logiczny i jasny, dostosowane były do tempa rozwoju dziecka. Dzieci miały okazję manipulować przedmiotami, liczyć na konkretach, układać wzory z drewnianych klocków. Wszystko przychodziło naturalnie. 

Obecne podręczniki nie dość, że mają wiele błędów merytorycznych, to na dodatek ułożenie w nich tematów jest na pierwszy rzut oka zupełnie przypadkowe. A to dzieciom wcale nie pomaga...

 

Nie ma jednak co narzekać, trzeba DZIAŁAĆ! Istnieje wiele sposobów, by pomóc dziecku z jego trudnościami matematycznymi. Zobaczcie sami!

1. Podczas tłumaczenia danego zagadnienia lub zadania z treścią używaj krótkich, zwięzłych słów.

2. Tłumacząc zadania z treścią staraj się przekładać je na codzienne sytuacje dotyczące dziecka. Np. Wyobraź sobie, że dałam Ci 10 cukierków, a od taty dostałeś jeszcze 5. Ile masz ich razem?

3. Zadania z treścią warto rozrysowywać, narysujcie to o czym jest dane zadanie. Świetnie sprawdzi się także liczenie na konkretach: kredkach, klockach, cukierkach...


4.Bawcie się w liczenie, mierzenie w różnych sytuacjach: w kolejce w sklepie możecie liczyć zakupy wykładane taśmę, w poczekalni u lekarza możecie szukać różnych figur geometrycznych. Pokaż dziecku, że matematyka może być świetną zabawą. 

5. Pamiętaj, żeby w czasie nauki być miłym, spokojnym i opanowanym. Dobry humor i uśmiech umilą czas i pokażą dziecku, że to dobry sposób na wspólne spędzenie czasu.

6. Staraj się nie zadawać pytania "Czego nie rozumiesz?". Twoje dziecko zwyczajnie na nie nie odpowie, bo nie wie czego nie rozumie. Analizujcie zadanie po kolei.

7. Grajcie w gry planszowe i edukacyjne. Odmierzanie pól, logiczne i strategiczne myślenie, to wszystko przyda się w nauce matematyki.

8. Zachęcaj dziecko do wymyślania własnych zadań z treścią, które to Ty będziesz miała za zadanie rozwiązać. 

9. Stopniuj trudność zadań. Zawsze zaczynajcie od najłatwiejszego, by nie zniechęcić dziecka.

10. Szukajcie pomocy w książkach! Takich jak ta, którą Wam dziś pokażę.

 
"Nauka liczenia" to najnowsza publikacja od Naszej Księgarni. To idealna książka zarówno dla rodziców, jak i dla nauczycieli. 

Autorka książki, Agnieszka Łubkowska to specjalistka od metod korekty dysleksji, dyskalkulii oraz dysgrafii. Książka na pewno okażę się nieocenioną pomocą dla rodziców dzieci z problemami matematycznymi.

"Nauka liczenia" podzielona jest na pięć działów: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie oraz różności matematyczne, na które składają się tematy takie jak: zegar, mierzenie długości, ułamki, waga odległość. Wszystkie te tematy są przerabiane w klasach I-III, kiedy to właśnie dzieci zaczynają swoją prawdziwą przygodę z matematyką.

Oprócz tego, że książka jest cudnie wydana (świetny papier, twarda okładka, piękne ilustracje) to jeszcze zawiera mnóstwo przydatnych rad i sposobów na ułatwienie dziecku pokochanie królowej nauk. Poziom trudności jest tu rosnący, więc warto "przerabiać" książkę po kolei.

Agnieszka Łubkowska stworzyła genialną pomoc dydaktyczną, którą pokochają zarówno dzieci, jak i dorośli!


A Wasze dzieci lubią matematykę? W jaki sposób pomagacie im w nauce?

Za egzemplarz książki dziękujemy
  

Podobne wpisy

0 komentarze