Wakacyjne nowości od Zakamarków

by - środa, lipca 18, 2018

Zawsze chętnie przygarniamy do naszej biblioteczki nowe pozycje, a, że literaturę skandynawską dla dzieci wprost uwielbiamy, tym przyjemniej było poszerzyć nasz zbiór o "Sznurówka, ptak i ja" oraz "Sto porad dla nieśmiałych".Mamy za sobą lekturę dziesiątek skandynawskich książek dla dzieci. Mają w sobie one coś, co wywołuje nienasycenie oraz ogromną miłość do nich. To, co mogę stwierdzić jako dorosły czytelnik, to fakt, że skandynawscy autorzy piszą swoje książki patrząc na świat oczami dzieci. W niezwykły sposób przedstawiają ich emocje i rozterki. To chyba jednocześnie największa wartość tych książek!Ellen Karlsson, Eva Lindström
"Sznurówka, ptak i ja"Poznajcie Selmę. Teraz ma wakacje, które spędza u dziadków. Czuje się tam świetnie. Jest wolna i może robić, co dusza zapragnie. Selma jednak nie do końca może uznać siebie za szczęśliwe dziecko: nie ma przyjaciół. Nie potrafi zjednać sobie sympatii innych, a ptak, który mieszka w jej środku i zasiewa kolejne wątpliwości i zabija jej pewność siebie wcale nie pomaga... 

Na wakacjach u dziadków Selma poznaje jednak Sznurówkę, szaloną dziewczynkę, z którą szybko nawiązuje nić porozumienia i spotyka się każdego dnia. Dzięki Sznurówce Selma zaczyna się uczyć przyjaźni i tego, że nie zawsze jest różowo, tego, że czasami zdarzają się konflikty - sztuką jest jednak je mądrze rozwiązać. 

Patrząc na historię Selmy, myślę sobie, że każdego z nas czasami odwiedza taki Ptak, który wpaja nam do ucha dziwne myśli, wątpliwości. Przez niego często czujemy się zdołowani i nic nie warci. Jak temu zaradzić? Wystarczy otaczać się pozytywnymi osobami, które dobrze nam życzą. Autorka książki pokazała ponadczasową prawdę w pięknej i jakże prawdziwej historii małej dziewczynki! 

Ilustracje w książce są bardzo proste, jakby niechlujne i być może nie każdemu przypadną do gustu, jednak wydaje mi się, że w trafny sposób uzupełniają całą opowieść. 

Bardzo gorąco polecam Wam tę książkę, do przeczytania z dzieckiem i przedyskutowania ważnego tematu, jakim jest prawdziwa przyjaźń.Eva Susso, Benjamin Chaud - "Sto porad dla nieśmiałych"
Zapraszamy w odwiedziny do arystokratycznej rodziny Cossu mieszkającej w centrum Paryża, gdzie należy zachowywać się zgodnie z etykietą i gdzie dzieci, jak ryby głosu nie mają. Tak oto sztywno przedstawia się życie naszego bohatera, Rolfa, który jest niezwykle nieśmiały i szuka sposobu, by temu zaradzić. Najgorsze jest jednak to, że musi radzić sobie ze swoim problemem sam, bo relacje panujące w rodzinie nie sprzyjają zwierzeniom. Z pomocą przychodzi mu poradnik "Sto porad dla nieśmiałych".

Rolf codziennie ze swojego okna widzi sklepik, który znajduje się niedaleko, a w nim uroczą Ofelię, która skrada serce Rolfa. Ach, ile chłopiec dałby, żeby  z nią porozmawiać, zaprzyjaźnić się... Pierwszy krok jest jednak jak wiadomo, najtrudniejszy...

Jeśli jesteście ciekawi, czy Rolf znajdzie sposób na swoją nieśmiałość i czy zaprzyjaźni się z Ofelią, koniecznie musicie sięgnąć po "Sto porad dla nieśmiałych". To rewelacyjna książka dla młodych czytelników. Pełna humoru, ale i akcji. Pokazująca emocje dziecka, walkę z własnymi słabościami. Mądre przesłanie i ciekawa treść, czyli to co lubię najbardziej!

Co więcej, forma książki (krótkie rozdziały, duża czcionka, duża ilość ilustracji) sprawia, że to tytuł w sam raz dla początkujących czytelników. Nic tylko czytać! Moja Zuza pochłonęła tę lekturę w jeden wieczór i już nie może doczekać się kolejnych przygód Rolfa, a wiemy, że i te się ukażą!
 A Wasze dzieci są nieśmiałe, czy to dusze towarzystwa? Łatwo nawiązują nowe przyjaźnie?

Za egzemplarze książek dziękujemy

 

Podobne wpisy

0 komentarze