Ryzyk Fizyk, czyli świetna imprezówka od Egmont!

by - niedziela, października 15, 2017Lubicie gry planszowe? Ja kocham i powiem Wam, że ogromnie się cieszę, że od kilku lat cieszą się takim powodzeniem i coraz więcej osób daje się wciągnąć w tą niesamowitą rozrywkę. Najbardziej lubię gry typowo imprezowe, które oprócz świetnej zabawy poszerzają również naszą wiedzę. Taka jest właśnie najnowsza planszówka od Egmont, czyli Ryzyk Fizyk. Sami zobaczcie.

 

 Ryzyk Fizyk, najnowsza gra od firmy Egmont to jak się okazuje najczęściej nagradzana gra imprezowa na świecie. Zdobyła wiele prestiżowych nagród. Tym bardziej cieszę się, że mam okazję ją przetestować! Gra ta Opiera się na dwóch filarach: pierwszy z nich to odpowiadanie na pytania, drugi to obstawianie właściwej odpowiedzi. Co za tym idzie, mamy tutaj zarówno element intelektualny jak i świetną rywalizację i odrobinę hazardu. Nie mogło być lepiej!


Tak oto gra prezentuje się po otwarciu pudełka:Pudełko zawiera: 
-miękką materiałową planszę
- zestaw piasków i tabliczek do zapisywania odpowiedzi
-  plastikowe żetony w kolorze gracza
- kartonowe żetony pięniedzy
- zestaw pytań (252)
-klepsydra
- instrukcję

Ilośc graczy - 4-14 osób (!)


Przejdźmy jednak do meritum całej rozgrywki:)

Choć instrukcja na pierwszy rzut oka może wydać się nieco skomplikowana, po pierwszej rozgrywce okazuje się, że cała mechanika gry jest naprawdę prosta!

Każdy gracz lub grupa dostaje swój pisak, tabliczkę oraz 2 plastikowe żetony, tego samego kolory co tabliczka. 

Następnie zostaje wybrany bankier (normalnie uczestniczy w grze) oraz czytającego pytania.

Jedna rozgrywka składa się z 7 tur (pytań)

Każda tura składa się z czterech kroków:

1. Czytający czyta pytanie i zaraz po tym, przekręca klepsydrę, gracze mają 30 sekund na zapisanie na swoich tabliczkach odpowiedzi. Odpowiedziami na pytanie ZAWSZE są liczby. Po napisaniu odpowiedzi gracz kładzie zakryta tabliczkę na macie. 

2. Następuje odwrócenie wszytskich tabliczek i ułożenie wyników w kolejności od najmniejszej do największej.

3. Klepsydra zostaje odwrócona po raz drugi. Jest to czas na obstawienie przez graczy prawidłowej odpowiedzi. Gracz może obstawić odp. swoimi plastikowymi żetonami (postawić oba żetony na to samo pole, lub na dwa różne).  W rundach gdy, gracze mają również kartonowe żetony, mogą obstawiać również nimi.


4. Wypłacanie żetonów - Czytający odczytuje prawidłową odpowiedź. Zwycięzcą jest ten, kto obstawił wartość najbliższą rzeczywistej i  jednocześnie nie przewyższył jej. Bankier płaci 300 dolarów premii każdemu, kto napisał zwycięską odpowiedź.  
Bankier wypłaca żetony każdemu graczowi, który obstawił właściwą odpowiedź. Wartość wygranej zależy od kursu (podanego na macie do gry). 

 
 Mocne strony Ryzyk - Fizyk

- prosta, przyjemna mechanika
- cała masa ciekawych, niebanalnych pytań typu
- nawet po wielu, wielu rozgrywach gracze nie są w stanie zapamiętać prawidłowych odpowiedzi

- nutka hazardu, która wzmaga chęć na kolejne rozgrywki

- solidne wykonanie

- presja czasu (30sekund na odpowiedź), która dodaje dreszczyku emocji

- przy odpowiedziach na pytanie znajdziemy również fajne ciekawostki

- ta gra wciąga na maxa!


Dodatkowe uwagi

- najlepiej grać w dorosłym towarzystwie. Dzieciakom brak orientacji w jakim zakresie można obstawiać odpowiedzi na konkretne pytania.

- szkoda, że minimum graczy to cztery osoby. Sprawia to, że Ryzyk Fizyka, to rzeczywiście imprezowa gra, którą można wyciągnąć od wielkiego dzwona, choć chciałoby się zdecydowanie częściej!

Naprawdę szczerze uwielbiam tego typu gry, dają mnóstwo radości, satysfakcji i adrenaliny. Człowiek wkręca się totalnie w rozgrywkę i zwyczajnie nie potrafi przestać. Zdecydowanie polecamy!


A Wy lubicie takie imprezówki?? Macie szczęście do hazardu??

Za egzemplarz gry Ryzyk - Fizyk dziękujemyPodobne wpisy

0 komentarze