Natalia i Krzysztof Minge - "Zgodne rodzeństwo"

by - niedziela, września 18, 2016

Zapewne każdy, kto planował drugie dziecko, myślał również o tym jak ułożą się stosunki pomiędzy rodzeństwem. Niby wszystko przychodzi naturalnie, jednak czasem rodzicom przydają się wskazówki, które ułatwią i pomogą sprawić, że nasze dzieci będą kochającym się i wspierającym rodzeństwem. 
Do wszelkiego rodzaju poradników podchodzę z dużą rezerwą. Jednak ten, który Wam dzisiaj przedstawię naprawdę zawiera mnóstwo porad, które mimo, że są proste mogą okazać się wybawieniem, w niektórych sytuacjach.
 Autorzy poradnika to małżeństwo z trójką dzieci, jednocześnie psycholodzy, zajmujący się psychologią rozwoju, rodzicielstwem bliskości i wspomaganiem rozwoju poznawczego.  Już dzięki temu, możemy być przekonani, że zostajemy pokierowani przez profesjonalistów.

Skończyłam pedagogikę, powinnam wiedzieć o dzieciach wszystko. Zawsze jednak powtarzam, że sto razy łatwiej radzę sobie w pracy  z uczniami, niż z własnymi dziećmi. Gdy byłam w ciąży z Michasią wydawało mi się, że duża różnica wieku między moimi dziećmi (siedem lat) będzie miała same plusy: w końcu Zuza nie będzie zazdrosna, będzie mi pomagać i w ogóle będzie cudownie. Szybko jednak okazało się, że moje myślenie okazało się nieco wyidealizowane. Owszem, wiem, że Zuza kocha siostrę nad życie, jednak nie zmienia to faktu, że chętnie jej dokucza i robi na złość. Wiem również, że czasem popełniam błędy w wychowaniu dziewczynek, nikt nie jest idealny. Zależy mi jednak, aby w przyszłości córki mogły na siebie wzajemnie liczyć!

Poradnik podzielony jest na kilka rozdziałów:
1. Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa.
2. Gdy jest was już czworo.
3. Budowanie relacji przywiązania między rodzeństwem
4. Ty jesteś starszy więc powinieneś
5. Jak nie obciążać starszych dzieci swoimi problemami.
6. Każdy jest inny  - destrukcyjna moc porównać
7. Konflikty rodzinne
8. Agresja i przemoc
9. Jak zbliżyć skonfliktowane rodzeństwo
10. Codzienne obowiązki

Już od początku lektury miło zaskoczył mnie fakt, że książka jest napisana w bardzo luźny, niezobowiązujący sposób, przez co bardzo przyjemnie się ją czyta - zupełnie nie jak poradnik!
Poza tym pełna jest przykładowych sytuacji i daje konkretne rozwiązania. Bardzo ułatwia to zastosowanie ich w rzeczywistości.
Koniec każdego podrozdziału opatrzony jest tabelką z najważniejszymi radami i zasadami, które warto zapamiętać.

Dla mnie osobiście najbardziej przydatny okazał się rozdział czwarty. Mimo, że wiem, iż nie powinno się mówić, że skoro dziecko jest starsze powinno iść na ustępstwa (jest mądrzejsze, większe itp) to działamy podświadomie i często o tym zapominamy. Dzięki wyjaśnieniu autorów, dotyczących uczuć starszego dziecka w takich sytuacjach, mam nadzieję, że uda mi się uniknąć takich słów w przyszłości.

Jestem pewna, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Na pewno będą rozdziały, które pominiecie, bo Was nie dotyczą, jak w każdym poradniku :) Fakt, że autorzy sami są rodzicami daje nam zaufanie do ich rad i wskazówek. Dla mnie ważne jest również to, że książka jest napisana w tak niewymuszony sposób. Jej lektura jest lekka, przyjemna a czasami nawet zabawna. Zdecydowanie polecam!

Mój ulubiony cytat:
Gdy pierwsze dziecko połknie monetę, rodzice biegną z nim do lekarza i domagają się interwencji. Przy drugim dziecku czekają, aż samo ją wydali. Trzeciemu po prostu potrącają tę sumę z kieszonkowego.

rodzaj: poradnik
wydawnictwo: Samo sedno
ilość stron: 208

Za egzemplarz książki dziękuje wydawnictwu

Podobne wpisy

6 komentarze