Książkowe podróżowanie z Dwoma Siostrami

by - środa, lipca 21, 2021

 

Jak wakacje, to podróże! A jeśli podróże to tylko z najlepszymi tytułami od wydawnictwa Dwie Siostry. Tak się akurat złożyło, że mamy do pokazania aż trzy podróżniczo-geograficzne tytuły, a każdy z nich jest skierowany do innego targetu wiekowego, więc każdy na pewno znajdzie coś w sam raz dla swojej pociechy!

Kochamy podróże i chętnie odkrywamy nowe dla nas miejsca. Dzieciaki czują się w drodze świetnie, a nowe miejsca i kultury, wywołują masę pytań i rozmyśleń. Dzisiaj mamy przyjemność pokazać Wam aż trzy nowości od jednego z naszych ulubionych dziecięcych wydawnictw, czyli od Dwóch Sióstr! Będzie obrazkowy komiks dla najmłodszych, kompendium wiedzy o flagach z całego świata oraz wisienka na torcie, czyli historia wypraw podróżniczych! Gotowi? Zatem w drogę!


"Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata"

Gdy jakiś czas czytałam książkę Davida Attenborough "Życie na naszej planecie", zdałam sobie dogłębnie sprawę z tego, że dzisiejszy świat nie kryje już niemal przed nami dzikich miejsc. Miejsc, do których nikt wcześniej nie dotarł, gdzie przyroda jest nieskażona ludzką działalnością. A przecież każdy kawałek lądu ma swojego odkrywcę, kogoś, kto postawił stopę na dziewiczej ziemi po raz pierwszy!  Atlas, który wydany został przez Dwie Siostry jest zbiorem niezwykłych opowieści o podróżnikach, którzy odważyli się spełniać swoje marzenia i odkrywać zupełnie nowe miejsca! 

Na samym początku warto zaznaczyć, że właśnie "Atlas podróżników" jest książką nagrodzoną w elitarnym konkursie literatury dziecięcej Bologna Ragazzi Award! Już samo to przemawia, że mamy przed sobą niezwykłą perełkę.

Gdy po raz pierwszy przejrzałam książkę, rzuciły mi się w oczy niezwykłe ilustracje, przywodzące na myśl dawne linoryty! Dopiero później skupiłam się na tekście i 11 inspirujących postaciach podróżników, którzy postawili swoją stopę na nieznanym lądzie po raz pierwszy i dzięki, którym dzisiejsza mapa świata jest kompletna!

"Kiedy opuścimy znany nam świat, nasze najbliższe otoczenie, lepiej poznajemy samych siebie. Tak, jakby to, co odmienne - czy są to inni ludzie, czy nowe miejsca - pomagało nam lepiej zrozumieć naszą tożsamość i coraz pełniej siebie określać."

Otwierając atlas, dajemy się porwać w niezwykłą podróż razem z Humboldtem, Marco Polo, czy Darwinem, ale również z innymi mniej znanymi postaciami! Krok po kroku poznajemy ich osiągnięcia, towarzyszymy im niemal w każdym etapie podróży. Dostajemy jednocześnie ogromny zastrzyk wiedzy na temat historii, geografii i kultury.  Książka jest niezwykła i na pewno urzeknie młodych odkrywców i wielbicieli podróży!

 

Aleksandra i Daniel Mizielińscy

"Wielka podróż dziadka Eustachego"

Duetu Mizielińskich chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Ich kultowe już "Mapy" są w niemal każdym polskim domu i zachwycają kolejne dzieciaki (i dorosłych). Tym razem dostajemy w nasze czytelnicze ręce podróżniczą historię w postaci komiksu. Nie myślcie jednak, że autorzy podeszli do tego w klasyczny sposób, o nie! To komiks obrazkowy! Nie znajdziecie tu zatem żadnego tekstu, żadnych dymków. Same ilustracje. Co to oznacza dla dzieci i rodziców? A no według mnie, oznacza to świetną zabawę, bo tą historię może opowiadać dzieciom lub zachęcać dzieci do opowiedzenia jej nam. Dziecko opowiadając historię oglądaną na ilustracjach uczy się tworzyć i rozumieć związki przyczynowo - skutkowe i poszerza swój słownik! Same pozytywy.

Słów jednak kilka, co to w ogóle jest za historia z tym dziadkiem Eustachym! Ten uroczy staruszek wyrusza w podróż, gdzie na jego drodze pojawiają się różne zwierzaki (małe i duże). Jako, że zwierzęta ludzkiej mowy nie znają, trzeba znaleźć inny sposób, żeby się z nimi porozumieć. Ten dziarski pan ma niesamowitą chrapkę na przygodę, a w czasie swojej wyprawy pokonuje różne przeciwności lodu (i przyrody)! Mamy okazję mu w tym towarzyszyć, a jednocześnie świetnie się bawić. 

"Wielka podróż dziadka Eustachego" to świetna okazja, by zachęcić dziecko do snucia opowieści lub spędzenia chwili sam na sam z książką. To również niezrównane ilustracje Mizielińskich, którzy świetnie znają dziecięce gusta!
Robert G. Fresson

"Flaga na maszt"

Pamiętam, że gdy byłam dzieckiem miałam okres fascynacji flagami. Znałam niemal wszystkie flagi państw z całego świata. Prowadziłam zeszyt, do którego te flagi przerysowywałam i podpisywałam wraz z nazwą stolicy danego kraju. Nigdy jednak nie zastanawiałam się nad tym, czemu dany kraj ma taką, a nie inną flagę. Nie miałam też takiej książki, jak "Flaga na maszt" - wtedy byłoby o wiele łatwiej!

  

Flaga to nie tylko kawałek materiału. To historia, symbolika i kultura. Tu nic nie dzieje się przypadkiem, każdy kolor, każdy element ma jakieś ukryte znaczenie. Właśnie to widzimy poznając kolejne flagi z najnowszej książki i kryjące się za nimi historie. Książka jest nie tylko pięknie wydana, ale również niesie ze sobą tyyyyyle ciekawostek! Wszystkie flagi zostały pogrupowane według łączących je elementów. Mamy np. flagi z krzyżami, kręgami, czy zwierzętami. Wszystko dokładnie opisane i wyjaśnione i to w naprawdę ciekawy i inspirujący sposób. Zdecydowanie warto mieć tą książce na półce, szczególnie jeśli macie w domu małego flagowego potworka!

 

 

 

Podobne wpisy

0 komentarze