'Poczytaj mi mamo. 15 bajek na 100 lat'

by - niedziela, maja 23, 2021

 

Ostatnio robiąc porządki w domu, wpadły mi w ręce stare wydania Poczytaj mi mamo. Były już pożółkłe, nadgryzione zębem czasu, ale mam do nich ogromną słabość, więc schowałam dla kolejnych pokoleń. Uwielbiałam czytać je z mamą, pamiętam, że szczególnie zachwycały mnie w nich ilustracje - kolorowe, bajkowe - dla mnie wtedy niesamowite. 

Odkąd Nasza Księgarnia zaczęła wydawać zbiory wznowień serii Poczytaj mi mamo... nie minęliśmy żadnej z książek. Wszystkie stoją na naszych półkach i są uwielbiane przez moje dziewczynki. W tym roku z okazji setnych urodzin wydawnictwa, ukazał się pięknie wydany zbiór piętnastu najbardziej lubianych bajek! Spójrzcie tylko na tą niesamowitą okładkę!


Pierwsze książeczki tej kultowej serii zaczęły być wydawane w roku 1950! Dacie wiarę, że niektóre tytuły miały nakład nawet 500 000 egzemplarzy?! To niesamowicie wielka liczba, ale z drugiej strony nie powinna ona szczególnie dziwić, bo książeczki były niezwykle popularne i kochane przez dzieciaki. Seria zawierała wiersze, klasyczne legendy, ale przede wszystkim teksty nawiązujące do dziecięcej rzeczywistości i pomagające rozwiązać różne problemy. Przez te wszystkie lata swoje tytuły pod logiem serii wydali tacy autorzy jak: Danuta Wawiłow, Wanda Chotomska, czy moja ukochana Małgorzata Musierowicz!

W jubileuszowym wydaniu zbioru Poczytaj mi mamo znajdziecie następujące bajki:
 
Julian Tuwim - "Pan Maluśkiewicz i wieloryb"
Elżbieta Szeptyńska - "Zarozumiała łyżeeczka"
Julian Tuwim - "W aeroplanie"
Maria Kowalewska - "Sąsiedzi"
Małgorzata Musierowicz  - "Boję się"
Janina Porazińska - "Niebieska dziewczynka"
Danuta Wawiłow - "Daktyle"
Danuta Wawiłow - "Chcę mieć przyjaciela"
Hanna Łochocka - "Dziewczynka z tęczy"
Wanda Chotomska - "Mój piękny, złoty koń"
Helena Bechlerowa - "Przygoda na balkonie"
Helena Bechlerowa - "Kolczatek"
Joanna Papuzińska - Agnieszka opowiada bajkę"
Barbara Lewandowska - "Wielka przygoda małej Zosi"
Tadeusz Kubiak - "Ptasie ulice"


Oczywiście nie można zapomnieć o twórcach tych niesamowitych ilustracji, które dopełniają treść każdej opowieści. Seria stała się kultowa również dzięki nim. Oczywistym jest przecież, że w książkach dla dzieci oprawa graficzna jest równie ważna, o ile nie ważniejsza niż treść!
Podobne wpisy

0 komentarze