3 książki idealne na wakacje dla starszych dzieciaków...

by - czwartek, maja 13, 2021


 Zbliżają się wakacje, a więc warto zacząć kompletować książkowe stosiki na urlop. Czy Wasze dzieciaki czytają w wakacje? Moja starsza córka traktuje wakacje jak idealny moment na nadrobienie książkowych zaległości. W końcu może odetchnąć od sprawdzianów i kartkówek i oddać się swojemu ulubionemu hobby! Dzisiaj pokażemy Wam właśnie trzy ciekawe nowości dla starszych dzieciaków, które w ostatnim czasie ukazały się nakładem wydawnictwa Wilga. To co? Startujemy?


Katrzyna Ryrych - "Dziura w serze"

Dziura w serze to historia Marianny, której tata zginął w wypadku samochodowym, a mama pracuje w Belgii jako pomoc domowa u bogatej rodziny ze szlacheckimi korzeniami. Dziewczynka mieszka z babcią i prababcią w Polsce. Mimo tego, że jest bardzo zaradna, bystra i odważna, dokucza jej samotność. Gdy podczas wakacji jedzie do mamy, poznaje syna jej pracodawców, z którym stopniowo się zaprzyjaźnia. Co wyniknie z tej znajomości? 
 
Ależ nam się podobała Marianna i cała opowieść o jej wakacjach! To ciepła i pełna mądrości, ale i humoru opowieść o samotności, poczuciu własnej wartości i odkrywaniu radości życia. Mamy tu poruszony niezwykle ważny i aktualny temat emigracji zarobkowej, ale również tego, że nie należy zbyt szybko oceniać ludzi, których poznajemy. Dokładnie tak było w przypadku Jeana, chłopca, którego Marianna poznaje w Belgii. Te wakacje dzięki tej dwójce będą pełne przygód i humoru.
 


 Agnieszka Stelmaszyk - "Mazurscy w podróży. Diamentowa gorączka"
 
Rodzinę Mazurskich znamy od pierwszej części serii. To zwariowana rodzinka, która przemierza Europę samochodem, zatrzymując się na kilka dni w różnych ciekawych miejscach. Mają oczywiście przeróżne przygody, ale ich podróż jest również dla czytelnika niezwykła okazja do poznania geografii Europy, zwyczajów różnych państw, czy chociażby dań narodowych. To genialne połączenie nauki i zabawy!

W tomie "Diamentowa gorączka" Mazurscy odwiedzą wiele ciekawych miejsc. Wśród nich między innymi Saksonia, Holandia, Drezno, ale również nasze polskie perełki: Zamość czy urokliwy Sandomierz. Sami przekonajcie się, że podróże z Mazurskimi to prawdziwa jazda bez trzymanki!
Agnieszka Stelmaszyk - "Zagadka purpurowej orchidei"
 
Purpurowa orchidea to zagrożony wyginięciem kwiat, którego ostatni okaz na świecie rośnie w trudno dostępnej azjatyckiej dżungli. Misji odnalezienia go i ocalenia gatunku podejmuje się botanik Paul Flynn. Okazuje się jednak, że dociera na miejsce za późno – kwiat zostaje skradziony przez najemników wynajętych przez bogatego kolekcjonera. W tym samym czasie w trakcie konferencji organizowanej w ramach szczytu klimatycznego w tajemniczych okolicznościach znika jedna z prelegentek Alicja Szafrańska, która badała wpływ ludzkiej działalności na globalne ocieplenie. Niewiele później czwórka przyjaciół z Klubu Przyrodnika – Natalia, Zuzanna, Tymek i Dominik – dowiaduje się o zaginięciu mieszkającego w pobliżu Wiktora Orlińskiego. Nikt nie wie, gdzie podział się starszy mężczyzna, ale jego ukochana szklarnia została wcześniej zdemolowana przez nieznanego sprawcę. Nastolatki postanawiają zbadać tę sprawę i spróbować rozwikłać tajemnicę zaginięcia zaprzyjaźnionego sąsiada. Szybko zwracają uwagę na wskazówki łączące jego zniknięcie ze sprawą Alicji Szafrańskiej. Nie spodziewają się jednak, że tym samym natrafią na ślad kryminalnej intrygi, przez którą może im grozić śmiertelne niebezpieczeństwo…

Jak widać po serii o rodzince Mazurskich, Agnieszka Stelmaszyk jak nikt inny potrafi połączyć ciekawą i interesującą dla młodzieży fabułę z treściami edukacyjnymi. Tym razem stworzyła wielowątkową i trzymającą w napięciu powieść przygodowo-detektywistyczną z elementami wiedzy o przyrodzie. Jako, że dzieciaki kochają zagadki i tajemnice, do tej lektury nie będziecie musieli ich długo namawiać!

Jak wyglądają wakacyjne stosiki Waszych pociech?

Podobne wpisy

0 komentarze