Joanna Krzyżanek - 'Maniutka ratuje świat'

by - sobota, marca 13, 2021


Ochrona planety, ekologia, ocieplenie klimatu. Wszystko to brzmi niezwykle poważnie. Niezaprzeczalnie jednak są to istotne tematy, o których musimy rozmawiać z naszymi dziećmi. Choć w ostatnim czasie rynek wydawniczy zalała fala książek o ekologii, brakowało mi czegoś takiego, jak Maniutka. Czegoś, co podejdzie do tematu z humorem i co zrozumieją nawet najmłodsi!

 Poznajcie Maniutkę, przesympatyczną dziewczynkę, która choć czasem rozrabia i szuka winy we wszystkich dookoła, tylko nie w sobie, to ma dobre serce i pewnego dnia postanawia, że uratuję planetę przed ekologiczną zagładą. Ambitne plany jak na małą dziewczynkę, prawda? Nie myślcie sobie jednak, że Maniutka działa w pojedynkę, o nie! Jej przyjaciel Zadziorek, wyłowiony z budyniu malinowego stwór będzie towarzyszył jej na każdym kroku!
 
Pewnie zastanawiacie się, co musiało się wydarzyć, że Maniutka nagle postanowiła wziąć na swoje barki tak odpowiedzialną akcję jak ocalenie świata? Wszystko zaczęło się od obejrzenia serwisu informacyjnego w telewizji, gdzie usłyszała o tym, że planeta jest w złej kondycji i trzeba działać! Maniutce nie trzeba wiele, dziewczynka od razu podejmuje się zadania! Zaczyna od edukacji osób ze swojego otoczenia. Przekonuje swojego sąsiada do używania wielorazowych toreb zamiast foliówek, namawia przyjaciela z podwórka, by dał sobie spokój z budowaniem labiryntów z plastikowych słomek. Dzięki niej również mama i sąsiadka zaczęły dbać o ekologiczne nawyki!
 


 

"Maniutka" to świetna książka na początek przygody z zagadnieniami ekologicznymi. Idealnie nada się zarówno dla przedszkolaków, jak i dla dzieciaków nieco starszych. Jest tutaj sporo fajnej wiedzy i pomysłów na ecolife, humor i to, co dzieciaki w książkach uwielbiają, czyli wesołe, kolorowe ilustracje! 
Podobne wpisy

0 komentarze