o przyrodzie i ekologii z Harper Kids - dwie cudowne serie dla najmłodszych

by - czwartek, września 03, 2020

 


 Początek roku szkolnego to dla mnie zawsze trudny okres. Pierwsze dwa tygodnie mam wyjęte z życiorysu (mówię to jako nauczyciel, nie jako mama). Tym razem wcale nie jest inaczej, powiem nawet więcej, jest trudniej. Ostatni raz w murach szkoły byłam przecież pół roku temu!!! Tym bardziej postanowiłam dzisiaj dać odpocząć myślom i stworzyć dla Was post, w którym pokażę nasze ostatnie odkrycia książkowe.

Na pewno wiecie już, że wszelkie książkowe nowości mówiące o przyrodzie czy ekologii łykam jak pelikan! Uważam bowiem, że edukacja najmłodszych w tym obszarze to rzecz elementarna i dająca nam, dorosłym spać nieco spokojnej. Wiadomo, że  "czym skorupka za młodu nasiąknie...". Dzisiejsze nowości od wydawnictwa Harper Kids podbiły moje serce i jednocześnie sprawiły moim dziewczynom równie dużo frajdy. Pierwsza seria, o której Wam dzisiaj opowiem to znana i lubiana Akademia Mądrego Dziecka. Tym razem jednak to nie sztywne, kartonowe książki dla maluchów, lecz piękne, edukacyjne opowiadania o zagrożonych gatunkach zwierząt przeznaczone dla przedszkolaków i klas 1-3 (według mnie). Dzięki książeczkom poznajemy losy małej pingwinki Elwirki oraz zagubionego jeżyka Eliasza. Te opowiadania to nie tylko wzruszające historie o przywiązaniu, rodzinie i instynkcie, ale przede wszystkim ogromny zastrzyk wiedzy na temat wspomnianych gatunków zwierząt. Dzieci dowiedzą się z tych książeczek, jak postąpić, gdy przypadkiem znajdziemy zagubionego jeża i jak trudne jest przetrwanie  pingwiniego jaja w nieprzyjaznych, biegunowych warunkach. 

Książki kładą nacisk na świadomość przyrodniczą  i uczulają dzieci na krzywdę zwierząt. Historie zostały przedstawione w taki sposób, że mali czytelnicy mają okazję wczuć się w rolę tytułowych zwierzaków, które muszą walczyć o własne przetrwanie. Książki są cudownie ilustrowane, język jest idealnie dostosowany do przedziału wiekowego. Co więcej, każda książeczka zawiera również plansze edukacyjne i słowniczek trudnych pojęć, który jeszcze bardziej pomoże zgłębiać przyrodniczą wiedzę.

Moja Michalina w lot pokochała tą serię i karze sobie ją czytać niemal codziennie przed zaśnięciem. Przy okazji pojawia się wiele pytań, na które oczywiście staram się jak najdokładniej odpowiedzieć. Muszę Wam powiedzieć, że mam już masę pomysłów jak wykorzystam te książki na zajęciach czytelniczych w edukacji wczesnoszkolnej! Absolutnie polecamy!
Kolejna seria to Akademia Ekowiedzy. To cztery książeczki z bazą wiedzy na temat dobrej energii, wody, przyrody oraz segregacji śmieci. Jest to idealny pakiet startowy z kwintesencją wiedzy dla przedszkolaka i młodszego ucznia. Dzieciaki dowiedzą się między innymi w jaki sposób przetwarzany jest plastik, jak działają elektrownie wodne lub jak oszczędzać wodę w życiu codziennym. 

Oprócz dawki wiedzy na czytelników czeka również zastrzyk rozrywki w postaci kolorowanek czy podsumowujących zdobytą wiedzę prostych gier planszowych. Akademia Ekowiedzy to bardzo przyjemna seria, która przybliży dzieciom podstawowe zagadnienia ekologii i podpowie proste rozwiązania do wykorzystania w codziennym życiu!


 

Podobne wpisy

0 komentarze