Silne kobiety na kartach książek - Poznaj je i Ty

by - sobota, marca 07, 2020


Już od dawna myślałam o tym artykule i planowałam, jakie silne sylwetki kobiet Wam zaprezentuję. Chyba nie ma lepszej okazji do tego, niż Dzień Kobiet!

 

Do tego, że Siła jest Kobietą, nie muszę większości z Was zapewne przekonywać. Prawda jest taka, że jesteśmy niesamowite - wielozadaniowe, silne, waleczne! Kobietom z dzisiejszego zestawienia siły i hartu ducha może pozazdrościć niejeden mężczyzna... To jak, gotowi poznać te niezwykłe panie?!

 Lisbeth Salander z sagi Millenium Stiega Larssona


Pamiętam mój zachwyt serią Millenium Stiega Larssona. Czytałam te książki z wypiekami na twarzy, zarywając kolejne noce! Lisbeth Salander jedna z bohaterek tej sagi przeszła już do klasyki literatury. Nic w tym dziwnego - to powiew świeżości w powieściach kryminalnych. Drobna, mroczna, aspołeczna Lisbeth nosi w sobie wiele sprzeczności. Jedno jest pewne -ta babka nie da sobie w kaszę dmuchać. Lepiej nie zachodzić jej za skórę, bo potrafi się zemścić. Z kolejnymi stronami przekonujemy się, że pod płaszczem mroku, skórzaną kurtką i masą tatuaży chowa się wrażliwa osoba! Czytelnicy i fani Milennium wiedzą, że wiele zachowań Lisbeth to po prostu wynik jej trudnego dzieciństwa i wszystkiego, co przeszła do tej pory. Salander to postać niebanalna i wyjątkowa, zdecydowanie dominuje głównego bohatera! 


Pani Zofia z serii Jacka Galińskiego

Starsza pani, bohaterka serii kryminalnej Jacka Galińskiego to niezwykle ciekawa osobowość. Pani Zofia to emerytka na miarę naszych czasów. Nic jej niestraszne. Niska emerytura? Jej plan posiłków i codzienne oszczędzanie na wszystkim pozwalają jej jakoś dotrwać do pierwszego! Choć nasza staruszka nie zawsze jest miła i sympatyczna, to od pierwszych stron podbija serca czytelników swoimi genialnymi tekstami, podsumowującymi zastaną rzeczywistość. Nie można odmówić jej jednak werwy i konsekwencji, nie da sobie w kaszę dmuchać - to pewne, w końcu niejedno w życiu przeszła! Dzięki jej ognistemu charakterkowi te książki się pochłania!

Bohaterki książki "Dziewczęta z Auschwitz" Sylwii Winnik 

Dwanaście pięknych młodych kobiet, nastolatek. Łączy je jedno miejsce. Miejsce pełne śmierci, głodu, strachu. Auschwitz. Ich najlepsze lata zostały naznaczone przez wojnę i rozłąkę z rodziną. Przez choroby, mróz i poniżenie. Nie tak powinno być... Ich historie przerażają, wyciskają łzy, budzą całe spektrum emocji. Obok tej książki i losów tych kobiet nie da się przejść obojętnie.
W wielu przypadkach kobiety mówią o tym, że jedynie przypadek, lub przeznaczenie pozwoliło im uniknąć śmierci: cudem przemycone lekarstwo, dodatkowy kawałek chleba, znalezienie się w odpowiednim czasie i miejscu. Szczegóły, które uchroniły je przed straszną śmiercią. Świadectwem siły i hartu ducha tych kobiet jest właśnie ta książka, którą zwyczajnie trzeba przeczytać.


Smita, Gulia i Sara - bohaterki książki "Warkocz" Leatiti Colombani
 Najpierw poznajcie Smitę. Jest Niedotykalną, mieszka w Indiach. Przeznaczony jest jej los sprzątaczki ustępów ludzi z wyższej kasty. Smita nie chce jednak, by jej córka wiodła takie samo życie. Marzy, by mogła się uczyć i nie czuła wstydu, który ona odczuwa co dnia.

Gulia to młoda dziewczyna, mieszkająca na Sycylii. Pracuje w rodzinnym zakładzie perukarskim. Z momentem wypadku ukochanego ojca, los firmy jest na jej głowie, a przy okazji dowiaduje się, że sytuacja finansowa rodzinnego interesu jest beznadziejna.

Kanada. Sara, ambitna prawniczka, która nigdy nie pokazuje po sobie słabości, dowiaduje się, że ma raka piersi. Długo próbuje grać niezwyciężoną i nie mówi nikomu o walce, którą toczy z wrogiem we własnym ciele.

Sami widzicie na pierwszy rzut oka, te kobiety nie łączy nic konkretnego. Owszem każda z nich ma przed sobą zadanie do wykonania, ale jest ono osadzone w zupełnie innych realiach. O tym,  co jest wspólnym mianownikiem  dla wszystkich trzech historii, dowiadujemy się na samym końcu książki, co jest chyba najbardziej wzruszającym i wstrząsającym momentem lektury. 
 Lilit - bohaterka "Księgi Nocnych Kobiet" Marlona Jamesa

  
Poznajcie Lilit, młodą, czarną dziewczynę, której młoda matka umarła przy porodzie. Mimo swojego koloru skóry, los do pewnego czasu obchodził się z nią łagodnie. Wychowana przez kobietę lekkich obyczajów i mężczyznę o niezbyt zdrowych zmysłach dziewczyna, miała jednak szczęście, bo nie musiała pracować na polu, jak inne negry (słownictwo z książki). W końcu sielanka dobiega końca, dziewczyna trafia do pracy, gdzie poznaje grupę kobiet, która potajemnie spiskuje przed gospodarzami i obmyśla bunt.  Lilit jest silna, zdecydowana, prosta choć inteligentna. Jej historia to obraz niewolnictwa, które przecież miało miejsce, nie wyrzucimy tego z historii świata. To książka, która pozostaje w czytelniku jeszcze na długo po przeczytaniu, i za którą po ostatniej stronie zaczyna się niesamowicie tęsknić. Kawał świetnej, ambitnej literatury, po której zostają skrajne uczucia: odraza, uwielbienie, złość.... Naprawdę warto!


Freda z "Opowieści Podręcznej" Margaret Atwood


Freda, główna bohaterka trafia do obozu Podręcznych po próbie przekroczenia granicy z Kanadą, kiedy zostaje rozdzielona z ukochanym mężem oraz malutką córeczką. Pamięta ona świetnie czasy sprzed Gileadu, kiedy to można jej było wszystko. Jednego dnia jej świat runął w gruzach: została zwolniona z pracy, zablokowano jej konta bankowe. Nagle nie mogła nic.
Z nowoczesnego świata trafia do dziwnego tworu, gdzie wszystko co kojarzy się z seksem, kobiecością nie istnieje, a wręcz jest zakazane. Nie ma również książek, ani niczego, co stanowi jasny łącznik między przeszłością a teraźniejszością. Bycie Podręczną jest mniejszym złem. Wyborem między życiem a śmiercią. Freda musi się przystosować, bo wie, że nie istnieje żadna alternatywa. 
 
"Opowieść podręcznej" to przejmująca pełna, bólu i cierpienia historia. Freda jest dla mnie uosobieniem siły i wierności samemu sobie. 
 
 
Ciekawa jestem jakie kobiece sylwetki książkowe są dla Was inspirujące! Zapraszam się do dzielenia się swoimi typami w komentarzach.
  

Podobne wpisy

0 komentarze