Edukacja ekologiczna, czyli jak rozmawiać z dziećmi o ekologii

by - piątek, marca 27, 2020

książki o ekologii


Dzisiaj przybywam do Was z bardzo ważnym tematem. To, że nasza planeta jest w trudnej sytuacji i niezbędna jest natychmiastowa zmiana naszych przyzwyczajeń, by mogły tu mieszkać kolejne pokolenia jest dla nas już jasne. Coraz więcej osób to świadomi konsumenci, którzy wiedzą co i jak kupować, by Ziemia była szczęśliwa. Od lat ekolodzy powtarzają jednocześnie, że jednym z podstawowych wymogów, które zapewnią nam zmianę nawyków jest edukacja najmłodszych, bo to oni będą tworzyć przyszłe pokolenie świadomych, dorosłych ludzi. Ja w 100% się z tym zgadzam, w myśl starego przysłowia: Czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał. 

 

Edukacja ekologiczna i edukacja globalna zajmuje w moim sercu szczególne miejsce. Interesuję się tymi zagadnieniami i często poruszam je na lekcjach z moimi uczniami. Z radością stwierdzam, że dzieciaki mają obecnie ogromną wiedzę na temat segregowania śmieci, czy oszczędzania wody.  Dzisiaj mam przyjemność pokazać Wam aż trzy niesamowicie ciekawe i mega mądre książki, które w prosty i przejrzysty sposób przedstawiają różne zagadnienia ekologii, a przede wszystkim zachęcają dzieci i rodziców do zmiany nawyków i działania dla dobra naszej ukochanej planety!


Małgorzata Ogonowska i Artur Rogoś
"Co zrobić z tą górą śmieci?"
wyd. Adamada

"Co zrobić z tą górą śmieci" to wspaniały praktyczny poradnik dla dzieci, który w prostych krokach pokazuje, że nie takie to bycie eko strasznym, jak wszyscy malują!  Ale po kolei...

Cała sprawa ze śmieciami rozpoczyna się od pewnej urodzinowej imprezy... I od razu pojawia się wiele ważnych kwestii związanych nie tylko  samymi urodzinami, ale z ekologią właśnie. Wkoło słyszymy, że Ziema potrzebuję, abyśmy ograniczyli konsumpcję i mniej kupowali. Łatwo powiedzieć - trudniej zrobić! Na szczęście mamy kilka gotowych patentów na to, jak zrobić to bez ofiar ;) 

Jest też sprawa prezentów. Dzieci kochają prezenty i jest to oczywiste, ale czy na pewno cieszą je te kupowane przez rodziców koleżanek i kolegów? W książce czeka na Was spis prezentów, które niezwykle ucieszą planetę, ale i jubilata!

Mamy również kwestię upcyclingu, czyli ponownego wykorzystania śmieci. Tak najprościej. W internecie czeka mnóstwo patentów na zrobienie "czegoś z niczego" i polecamy z nich korzystać. W książce autorzy pokazują jak w prosty sposób wykonać przybornik na biurko!

Te i wiele innych kwestii związanych ze śmieciami zawarte jest w tym tytule. Kolorowe ilustracje i prosty język sprawią, że dzieciaki pokochają tą książeczkę, a może nawet złapią ekobakcyla!? Kto wie!
Gerda Raidt 
"Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie"
wyd. Babaryba


Kolejna książka zajmuje się również tematem śmieci i na pewno spodoba się dzieciom, bo jest pełna ilustracji. Wyczerpuje ona temat śmieci do samego końca. Jest tu wszystko, co powinniśmy wiedzieć o szkodliwości śmieci dla Ziemi, sposobach na ich ograniczanie i segregację. To takie "śmieciowe" kompendium wiedzy przedstawionej w bardzo przystępny sposób. Bardzo spodobało mi się w tej książce to, że pokazuje drogę jaką przebywają śmieci z naszych koszy na wysypiska, ale i nie tylko... Nie każdy wie, jak to wygląda dokładnie, więc dobrze, że zostało to przedstawione tak dosłownie. 

Autorka książki przypomina również, że niestety nie wszystkie śmieci nadają się do ponownego przetworzenia. Co więc się z nimi dzieje?? Lądują na wysypiskach, przysypywane ogromnymi warstwami ziemi, a to oznacza, że szkodliwe substancje przedostają się przez to do gleby... Niezwykle ciekawie potraktowano również temat prawidłowej segregacji śmieci i na pewno każdy z nas znajdzie tutaj nowe, praktyczne wskazówki, które będziemy mieli okazję wcielać w życie każdego dnia!

"Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie!" to prawdziwa perełka! Będzie świetna bez względu na wiek, jej przystępna forma i język będzie odpowiadała absolutnie każdemu dziecku. Poza tym ogromny plus za to, że ta książeczka powstała z przetworzonego papieru. To się nazywa konsekwencja!
Eun-Ju Kim "Plastik fantastik?"
wyd. Babaryba


 Ludzie wymyślili plastik ze słusznych i praktycznych pobudek. Potrzebowano materiału, który będzie tani i łatwy do produkowania. Nikt nie domyślał się, że w tak niedługim czasie plastik dosłownie zaleje świat! 

Z książki "Plastik fantastik?" dzieciaki dowiedzą się jak plastik jest produkowany, czemu jest aż tak palącym problemem, a przede wszystkim poznają sposoby na  ograniczenie jego używania przez ludzi. Mówi się o tym coraz więcej, ale tutaj wszystko zostało bardzo ciekawie wyjaśnione. 

Uważam, że autor bardzo fajnie podszedł do tematu. Pokazuje wady i zalety tworzywa jakim jest plastik. Pokazuje jego przydatność dla ludzi (strzykawki, kroplówki), ale z drugiej strony wskazuje, że wszystko ma swoje konsekwencje. 

Trudno nie zwrócić uwagi na estetykę tej książki. Jest dopracowana i utrzymana w bardzo ciekawym klimacie, który jest niezwykle miły dla oka!

Tak jak powiedziałam, edukacja ekologiczna najmłodszych jest niezwykle ważna dla przyszłości planety. To przecież nasze dzieci będą musiały znaleźć sposoby na to, by uporać się z tym, nad czym nie nie byliśmy w stanie zapanować. Liczę na to, że jakiś naukowiec w końcu wymyśli sposób na zastąpienie plastiku jakimś ecofriendly materiałem i dzięki temu będziemy choć odrobinę bliżej od uratowania Ziemi!

Czy Wy znacie jakieś ciekawe eko tytuły dla dzieci??

Podobne wpisy

0 komentarze