Millie Marotta - 'Znikające królestwo. Przewodnik poświecie zagrożonych zwierząt' recenzja

by - środa, stycznia 29, 2020

Choć każdy z nas zdaje sobie sprawę ze zmian klimatycznych i ich wpływu na nasza planetę, to nie do końca uświadamiamy sobie realne zagrożenie działalności człowieka dla zwierząt. Gdy mówimy o zagrożonych gatunkach, myślimy o pandach czy tygrysach, a okazuje się, że tych gatunków jest o wiele więcej, zdecydowanie za dużo!

Ogromnie cieszę się, że coraz liczniejsze wydawnictwa skupiają uwagę na ekologii i uświadamianiu w tej dziedzinie młodych czytelników. Edukacja najmłodszego pokolenia jest naszą ostatnią deską ratunku! "Znikające królestwo" to książka ukazująca nam gatunki zwierząt z całego świata zagrożone wyginięciem.

Autorką i ilustratorką tej cudownej książki jest Millie Marotta, która spośród ponad 100 000 zagrożonych gatunków wybrała te najciekawsze i warte uwagi i w niezwykły sposób przedstawiła je w tekście i na artystycznych rysunkach! Millie słusznie twierdzi, że świat człowieka staje się uboższy, gdy bezpowrotnie ginie jakieś zwierzę.  


Zwierzęta w książce zostały podzielone ze względu na środowisko w jakim żyją. Znajdziemy tu więc zwierzęta lasów, stepów czy gór. Znajdziemy zwierzęta zupełnie egzotyczne i mało znane jak pangolin chiński (najczęściej przemycane zwierzę), czy niezwykły krokodyl pamiętający czasy dinozaurów - gawial gangesowy. Ku naszemu i Waszemu zdziwieniu na liście zagrożonych gatunków pojawiają się również zwierzęta, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się bezpieczne i wręcz pospolite: baktrian, szop, czy... żyrafa! To pokazuje, jak daleko posuwają się zmiany klimatyczne...

Książka zawiera mnóstwo bardzo ciekawych wiadomości na temat tychże zwierząt. Autorka pisze jasno i klarownie, co na pewno docenią młodzi czytelnicy. Oprócz wartości merytorycznej, trudno nie docenić zwyczajnego piękna tej publikacji. Niezwykłe ilustracje zachwycają i sprawiają radość już z samego oglądania!

Bardzo spodobał mi się pomysł autorki na zakończenie tej książki. Otóż na ostatniej jej stronie znajduje się lista pomysłów na to, jak możemy zmienić sytuację dotyczącą zagrożonych gatunków. Jest ich całkiem sporo (segregacja odpadów, unikanie oleju palmowego czy uświadamianie innych ludzi na temat zagrożonych gatunków zwierząt). Każdy z nas może więc dołożyć swoją małą cegiełkę na rzecz Ziemi i jej mieszkańców!  

 

Podobne wpisy

0 komentarze