Domowe sery? Nic prostszego!

by - niedziela, marca 17, 2019

Jesteśmy coraz bardziej zaganiani. Cały czas pędzimy. Dom, praca i inne obowiązki sprawiają, że wolimy wybierać gotowe produkty. Czasami zwyczajnie nie zdajemy sobie sprawy, że zrobienie ich w domowych warunkach jest możliwe, a do tego proste. Dokładnie tak jest w przypadku domowego sera. Na warsztatach z marką BROWIN przekonałam się, że we własnej kuchni można zrobić dokładnie każdy rodzaj sera!


Niejednokrotnie podkreślam, że blogowanie daje mi naprawdę wiele. To co jest dla mnie najcenniejsze, to ludzie, których poznaje na blogerskich spotkaniach, warsztatach, szkoleniach. To niesamowicie inspirujące. Cieszę się, że mimo, tego, że głównie skupiam się na książkach, to mam okazję brać udział w innego rodzaju wydarzeniach. Jakiś czas temu spędziłam na przykład genialne sobotnie przedpołudnie na..... produkcji domowego sera! Było pysznie, inspirująco i bardzo sympatycznie!
Marka BROWIN to przede wszystkim ludzie pełni pasji, którzy udowadniają, że w kuchni nie istnieje niemożliwe. Umożliwiają produkcję domowego sera, wędlin, chleba, ale również i różnorakich trunków. Ich hasłem przewodnim jest "bo domowe jest lepsze!". Trudno się z tym nie zgodzić, prawda?? Warsztaty, w których brałam udział, były poświęcone serowarstwu. Mieliśmy okazję zrobić własny ser a'la koryciński, oscypek oraz spróbować wielu innych rodzajów sera, zrobionych przez ekspertów BROWIN.
Co będzie Wam potrzebne do zrobienia własnego sera a'la korycińskiego?


  • 5 L mleka nisko pasteryzowanego w temperaturze 74°C
  • 0,5 g chlorku wapnia
  • 0,5 g podpuszczki do serów
  • 2-3 łyżki stołowe soli (w zależności od upodobań)
  • ulubione zioła (świeża bazylia, papryka, pieprz, czosnek...)

Poza tym będzie potrzebny duży garnek, termometr, sito, chochla, długi nóż.

Przygotowanie sera:

Podgrzej mleko do 37-40°C. Dodaj sól oraz 0,5 g chlorku wapnia rozpuszczonego wcześniej w 50 ml letniej, przegotowanej wody.  Następnie podgrzej mleko do temperatury 37-38°C i dodaj odpowiednią ilość podpuszczki, wcześniej rozpuszczonej w 50 ml wody. Dokładnie wymieszaj. Zatrzymaj mieszanie i odczekaj 30 minut w celu wytworzenia zwartego skrzepu. Powstały skrzep pokrój w kostkę o boku ok. 1-1,5 cm. Wytworzone ziarno delikatnie wymieszaj i po 30 minutach przełóż łyżką cedzakową do foremki wyłożonej chustą serowarską. Podczas wkładania ziarna dodawaj warstwami ulubione przyprawy.  Odsącz serwatkę.Najlepiej daj serowi odpocząć przez dobę, choć jeśli nie dasz rady, możesz śmiało jeść wcześniej...
 


 
Jestem mamą, pracuję na pełen etat, po godzinach prowadzę bloga i świetnie wiem o tym, że znalezienie czasu na gotowanie jest trudne, ale nie niemożliwe. Czy wiecie, że taki domowy ser wytrzymuje w lodówce o wiele dłużej niż ten ze sklepu? Wystarczy raz na dwa tygodnie znaleźć godzinkę czasu na serowarstwo:D Kto wie, może tak mocno to polubię, że stanie się to moim nowym hobby?! Jedno jest pewne! Warto robić takie domowe produkty, bo są zdrowsze, tańsze, a przede wszystkim nieporównywalnie smaczniejsze!

Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił w serowarstwie, koniecznie zajrzyjcie na stronę BROWIN. Znajdziecie tam mnóstwo inspiracji, produktów niezbędnych do tego!


Jeśli jesteście ciekawi co jeszcze można stworzyć w domowym zaciszu zapraszamy na kanały BROWIN: www, Facebook, Instagram

Robiliście kiedyś domowy ser? A może robicie swoją wędlinę? Pochwalcie się koniecznie swoimi osiągnięciami!

Podobne wpisy

0 komentarze