Jak rozmawiać z dziećmi o intymności? -'Odpowiedz mi - dzieci pytają o intymne sprawy'

by - wtorek, grudnia 18, 2018

Chyba przyznacie mi rację, że najtrudniej odpowiadać dzieciakom na pytania związane z intymnością, seksem i tym podobne. Z jednej strony chcemy wytłumaczyć wszystko jasno i klarownie, z drugiej strony nie wchodzić zbyt głęboko w niepotrzebne szczegóły. Trudna to sztuka, jednak wykonalna. Teraz macie na dodatek pewną bardzo przydatną pomoc, która przyniesie gotowe rozwiązania. Oto nowość od wydawnictwa Dwie Siostry "Odpowiedz mi - Dzieci pytają o intymne sprawy"

 

 Powiedzmy sobie szczerze: poziom programu wychowania do życia w rodzinie w szkołach podstawowych pozostawia wiele do życzenia. A przecież chcemy wychowywać świadome dzieci. Pragniemy by o sprawach intymnych dowiadywały się od nas, a nie czerpały wiedzę z Internetu, czy od rówieśników. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy nie unikali tematu, otwarcie odpowiadali na pytania i nie otaczali intymności mgiełką tabu. 

  

Gdy pierwszy raz przejrzałam książkę "Odpowiedz mi" pomyślałam sobie, że jej odbiór wśród dorosłych czytelników może być bardzo różny. Niektórzy mogą być nieco oburzeni zakresem pytań, doborem słów, ale uważam, że niepotrzebnie. Oto mamy w końcu na naszym rynku wydawniczym książkę, która nie owija w bawełnę, odpowiada na potrzeby rodziców dorastających dzieci.  Zresztą sami spójrzcie:
Książka jest zbudowana w formie pytań i odpowiedzi. Pytania te nie są przypadkowe. Zadali je uczniowie szkół podstawowych, którym edukatorka seksualna i autorka tej książki Katharina von der Gathen zadała podczas swoich zajęć. Pytań jest aż 99! Niektóre z nich są bardzo delikatne (czym jest hormon?, Dlaczego chłopcy dokuczają dziewczynkom i są wredni?) inne zaś bardziej wymagające (Czy seks trzeba uprawiać na golasa? Co się robi w sex-shopie?). Zakres tematyczny jest bardzo szeroki. Są pytania dotyczące dojrzewania, homoseksualizmu, ciąży, porodu. Całe spektrum ludzkiej intymności. 

To, co ja osobiście jako mama dziesięciolatki doceniłam w tej książce to nie tylko jej szeroka tematyka, ale i sposób odpowiedzi na pytania. Autorka książki nie zbywa dzieciaków, nie próbuję grać na zwłokę. Z drugiej jednak strony zachowuje delikatność i takt. Pokazuje, jak ważne w sprawach intymnych są szacunek i poczucie godności. To ogromnie ważne wartości w dzisiejszym świecie!

Uważam, że to świetnie, że w końcu pojawiła się na rynku książka, która jest gotową pomocą w służbie rodziców dorastających dzieciaków. Nie wszyscy potrafimy dobrać odpowiednie słowa, znaleźć najlepszy sposób na szczerą rozmowę o seksie, ciąży, miłości, dojrzewaniu. Z "Odpowiedz mi" wszystko staje się proste i oczywiste, zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci! Genialne.

Sprawdź TUTAJ, gdzie kupisz książkę najtaniej!


 Jak Wy radzicie sobie z pytaniami Waszych dzieci o sprawy intymne? Jak myślicie, czy ta książka sprawdziłaby się w Waszym domu?? 

Podobne wpisy

0 komentarze