Lutowe nowości książkowe dla dzieci - mini przegląd

by - niedziela, lutego 18, 2018

Uwielbiam pokazywać Wam książkowe perełki! A już zupełnie kocham dziecięce książki, z pięknymi ilustracjami i ciekawą treścią. Dziś całkiem spora dawka nowości, więc zapraszam na post. Oto nasze lutowe perełki!

 

 

 

Anna Jankowska, Adam Święcki "Ojej! Zmalowane"

przedział wiekowy 2+

 

Poznajcie kota Czarusia! Jest niezwykle sympatyczny i wesoły. Poza tym podczas nieobecności swojej właścicielki, Loli, uwielbia płatać różne figle. Tym razem eksperymentuje z farbami. Swoją kocią, niewprawną łapką namalował łąkę (tak mu się przynajmniej zdawało). Ciekawe, jak na piękny obraz zareaguje lalka Zośka. Gdy jednak ta zobaczyła malunek naszego Czarusia, była przekonana, że to wesołe miasteczko, zaś misiek Rysiek, bez mrugnięcia okiem ocenił, że to dżungla. Kto ma rację? A no, każdy... Przecież sztuka, tym bardziej abstrakcyjna może dla każdego odbiorcy być zupełnie czymś innym. Prosty i zabawny komiks dla najmłodszych pokazuje to w genialny i zarazem prosty sposób! Mamy nadzieję, że autorka pokusi się o kolejne historie z Czarusiem w roli głównej!


Dorota Kassjanowicz - "Raz, dwa, trzy, zaśnij Ty" 
wyd. Znak Emotnikon
przedział wiekowy: 4+


Są tutaj jakieś śpiochy?? Na pewno! "Raz, dwa, trzy, zaśnij Ty" to książka pełna wyliczanek, wierszyków, które opowiadają o tym jak cudownie jest śnić, i że sen jest nie tylko odpoczynkiem dla naszego organizmu, ale może być także niesamowitą przygodą w czasie której, możemy spełniać swoje najśmielsze marzenia: możemy latać, znaleźć się na pirackim statku. Nie ogranicza nas zupełnie nic. 

Wierszyki są niezwykle rytmiczne, więc dzieci na pewno szybko je zapamiętają i z czasem zacznę recytować wraz z rodzicami przed snem... 

Ilustracje w książce są oryginalne i niebanalne. Utrzymane w czarno-niebieskiej tonacji bardzo pasują do nocno-sennego tematu. Polecamy wszystkim kochającym poezję i rymowanki.

Alex T.Smith - "Kostek na nartach"
wydawnictwo Debit
przedział wiekowy: 4+


Kostek to zdecydowanie nasze lutowe odkrycie. Zabawny pies wraz ze swym przyjacielem skarpetką, Panem Piętką tym razem przeżywają cudowne, zimowe przygody.  Kostek jest elegancki i szykowny, jednak lubi również zabawę, o czym będziecie mieli się okazję przekonać, jeśli sięgniecie po książeczki z jego udziałem.

Z "Kostek na nartach" dzieciaki dowiedzą się ile różnych, ciekawych rzeczy można robić mroźną zimą, ale również przekonają się, że śnieg oprócz tego, że biały i ładny, bywa również bardzo niebezpieczny! 

Ta mała i dosyć niepozorna książeczka kipi humorem i ciągłymi zwrotami akcji. Kostek zdecydowania ma nosa do przygód, a dobrą zabawę wyczuwa z daleka. Seria będzie idealna dla początkujących czytelników, przede wszystkim ze względu na dużą czcionkę, oraz równowagę tekstu i ilustracji. Polecamy gorąco!


 


Jon J.Muth "Nowe przygody pandy"
wyd. Debit
przedział wiekowy: 3+


Jeśli kochacie piękne i mądre książki dla dzieci, "Nowe przygody pandy" skradną Wasze serca, gwarantuję. To prosta, a zarazem pełna życiowej mądrości opowieść o Tafli i jego bratanku, oraz o dzieciach, które za sprawą wielkiej pandy nauczyły się szacunku i pomocy dla drugiego człowieka. Dowiedziały się również, że starsze osoby potrafią wiele nauczyć! 

Starsza i zrzędliwa Pani Whitaker, okazała się tak naprawdę schorowaną staruszką, potrzebującą pomocy. Panda dobrze o tym wiedziała, wystarczyło tylko pokazać dzieciakom, że ta znajomość może przynieść wiele radości i satysfakcji obu stronom. 

Piękne ilustrowana, pozytywna w odbiorze książka uczy, że ludzie są zawsze zależni od siebie nawzajem, a podstawą w tej zależności jest wzajemny szacunek i pomoc. Cudowna treść, zachwycające ilustracje. Czego chcieć więcej??
Katarzyna Pakosińska "Malina miód-dziewczyna"
wyd. MUZA
przedział wiekowy:8+


To nasze trzecie spotkanie z sympatyczną i nieco zwariowaną Maliną. Dziewczynka jest już w piątej klasie, ale nadal ma magiczne szmaragdełko, za pomocą, którego potrafi przenosić się w czasie! A na dodatek staje się wtedy niewidzialna. 

Tym razem niezwykłym zbiegiem okoliczności, Malina wraz z przyjaciółmi i nową koleżanką, Gruzinką Naniko wyruszają w podwójną! podróż w czasie – w lata 80. XX wieku i prawie sto lat wstecz, kiedy Milanówek stał się polską stolicą jedwabiu. Oj będzie się działo, tego możecie być pewni!

Wiecie za co jeszcze oprócz humoru i szalonych przygód kochamy książki Kasi Pakosińskiej? Za ogromną ilość dodatkowych zadań, które zostały ukryte w książce. Są one napisane inną czcionką i dają dzieciakom wiele radości, moja Zuza wykonuje je z wielką satysfakcją. Zazwyczaj zadania nawiązują do różnych związków frazeologicznych, czy potocznych powiedzonek. My czytając nie mogłyśmy się doczekać, kiedy dojdziemy do kolejnego zadania. 

"Malina miód- dziewczyna" i dwie poprzednie części to idealne książki, dla dzieciaków kochających akcję i humor, bo tego u wiecznie roześmianej Pakosińskiej jest pod dostatkiem!

Beata Ostrowiska "O Lence, Antku i okropnym Albercie"
wyd. Nasza Księgarnia
przedział wiekowy: 6+


Lenka i Antek to najlepsi przyjaciele. Nic więc dziwnego, że gdy Lena widzi, że jej kumpel chodzi zatroskany, postanawia mu pomóc. Okazuje się, że problemem Antka jest przyjazd kuzyna Alberta, tego okropnego Alberta, który gdy widzieli się 5 lat temu zabrał mu ulubioną zabawkę... Antek jest nastawiony do tego przyjazdu co najmniej negatywnie...

Gdy Lenka poznaje Alberta okazuje się normalnym, sympatycznym chłopcem. Można się z nim pobawić, ale również miło pogadać. Wszystko byłoby świetnie, gdyby nie to, że Antek cały czas chodzi nabzdyczony! Jakby go osa w tyłek ugryzła! Nawet nie próbuje przekonać się do kuzyna. W końcu Lena ma dość, mówi wprost przyjacielowi, że ma dość jego fochów i idzie do domu. 

Ta nagła reakcja kumpeli wywołuje lawinę zdarzeń, które w wyniku doprowadzą do nawiązania nici porozumienia między Albertem i Antkiem. Jeśli jesteście ciekawi jak do tego dojdzie, koniecznie skuście się na tą książkę!

Mistrzyni literatury dziecięcej, Beata Ostrowicka pokazuje, że nie wolno "oceniać książki po okładce" i z góry zakładać, że ktoś jest zły lub dobry. Trzeba go poznać i samemu się przekonać jak jest naprawdę.

Seria Poczytam Ci mamo, przeznaczona jest dla świeżo upieczonych czytelników, którzy mają ochotę poczytać swoim kochanym rodzicom. Przyznam Wam, że ja uwielbiam, gdy Zuza mi czyta. A jak jest u Was?
Page Tsou "Najwyższa góra, najgłębszy ocen"
wyd. Nasza Księgarnia
przedział wiekowy: w zależności od zainteresowań


Nie wiem jak u Was, ale w naszym domu książki z ciekawostkami cieszą się ogromnym wzięciem. Gdy dostaliśmy paczkę od Naszej Księgarni, do tej książki jako pierwszy dorwał się mój mąż i skwitował szybko "wow, genialna",zatonął w niej na dobre pół godziny i dopiero wtedy reszta mogła przyjrzeć się jej bliżej. 

Wiecie jaka roślina wydaje największe nasiona?
Które zwierzę odbywa najdłuższe wędrówki migracyjne?
Jak nazywa i gdzie znajduje się najniższa góra na świecie?
Jakie zwierzę żyje najkrócej?

Tych i setek innych ciekawostek dowiecie się dzięki tej cudownej książce. Jest nie tylko ciekawa, ale przejrzyście stworzona, informacja podane w przystępny i ciekawy sposób. 

Poniżej załączam kilka zdjęć jej środka, gdyż nie sposób się nim nie zachwycać. Mi osobiście grafika przypomina stare atlasy biologiczne i zdecydowanie ma to swój urok i czas. Może książka nie jest bardzo kolorowa, ale te stonowane barwy, które posiada pozwalają skupić się na wiadomościach, oraz tak jak wspominałam mają nam przypominać stare tomiska. To lektura obowiązkowa dla wszystkich ciekawskich, małych i dużych!

Jak podobają się Wam nasze lutowe propozycje? Macie jakieś swoje typy wśród nich??  

Podobne wpisy

0 komentarze