Literkowe zwierzaki, czyli 'Alfabet aktywnie'

by - poniedziałek, sierpnia 28, 2017

Początek roku szkolnego już za moment, już za chwilę. Moja Zuza idzie już do trzeciej klasy, a ja zastanawiam się kiedy ten czas tak szybko minął. Jeszcze niedawno uczyłam ją literek, zaczynała składać sylaby… Właśnie o literkach będzie dzisiaj mowa. Na pewno są wśród Was mamy, które właśnie pierwszego września poślą swoje dziecko do pierwszej klasy. To zawsze ogromny stres dla rodzica. Boimy się, czy dziecko da sobie radę, czy będzie lubiło szkołę i naukę. Zazwyczaj nasze zmartwienia okazują się zupełnie absurdalne, jednak jako nauczycielka uważam, że ćwiczenie nabywanych umiejętności w domu jest ogromnie ważne dla sukcesu szkolnego naszych pociech. Dziś pokażę Wam naprawdę uroczą książeczkę, która z pewnością zachęci Wasze dzieciaczki do ćwiczenia literek w domu. Oto „Alfabet aktywnie”
Do zabawy z alfabetem zapraszają literowe zwierzaki z kanały TVP ABC. Są zabawne i urocze. Książeczka to kolejne litery polskiego alfabetu i ćwiczenia, które mają za zadanie utrwalić  daną literę. Zadania są naprawdę przeróżne. Mamy tu kolorowanki typu (pokoloruj obrazki, których nazwa zawiera literę a), szukanie ukrytych liter na obrazku, labirynty, szlaczki. Jedno jest pewne, kredki będą niezbędne. Każda literka to również krótki, zabawny wierszyk o literkowym zwierzaczku.Dzięki temu, że w książeczce jest bardzo niewiele ćwiczeń, które uczą pisania danej litery, nadaje się ona także dla dzieci, które jeszcze są w przedszkolu, a przejawiają zainteresowanie czytaniem i pisaniem. 

Oto niektóre z zadań czekających na milusińskich Jako nauczyciel nie mogłabym nie zauważyć kilku rzeczy, które mi osobiście w książeczce przeszkadzają. Pierwsza z nich to brak trzech linii do ćwiczenia liter. Dzieci mają pisać litery w wykropkowanych polach. Po co przyzwyczajać dziecko do błędnego zapisu, skoro po trafieniu do szkolnej ławki będzie musiało przystosować się do zeszytu w trzy linie? Poza tym kolejność liter w książeczce jest taka jak w polskim alfabecie, a w szkole istnieje zupełnie inna kolejność wprowadzania liter, która przede wszystkim kieruje się poziomem trudności w pisowni. 

To właśnie miejsce na ćwiczenie liter w "Alfabet aktywnie"

 Tak naprawdę te moje „przyczepki” to drobiazgi, bo ta książeczka to przede wszystkim kolorowanka, która liter uczy przy okazji. To fajna propozycja dla małych fanów zwierzaczków TVP ABC oraz dzieciaczków, które są w przedszkolu lub zaraz idą do pierwszej klasy. „Alfabet aktywnie” łączy w sobie zabawę i naukę, w sposób jaki dzieci bardzo lubią, czyli kolorowo i wesoło!

Za egzemplarz książeczki dziękujemy wydawnictwu

Podobne wpisy

0 komentarze