6 książek - pewniaków, które powinieneś przeczytać

by - środa, marca 29, 2017

Czytam dużo, bardzo dużo. Wiem jednak, że jest rzesza osób, które rzadziej sięgają po książki. Nie wynika to absolutnie z lenistwa, lecz z braku czasu. Ja też mam go ogólnie nie za wiele, przy dwójce dzieci każda minuta wolnego to skarb, jednak gdy tylko Misia zasypia w ciągu dnia ja sięgam po lekturę. Dzisiaj przygotowałam 6 książek-pewniaków, na różne okazje dla osób, które nie mają czasu zastanawiać się, o by tu przeczytać, lecz potrzebują pewniaków, na których się nie zawiodą.


Gdy chcesz poczuć dreszczyk emocji....

Remigusz Mróz - "Behawiorysta"To jedna z takich książek, które trzymają w napięciu do ostatniej strony, a samo zakończenie również szokuje. Od książki nie sposób się oderwać. Ostrzegam. Behawiorysta i Kompozytor zabierają nas w odmęty ludzkiej psychiki, pierwotnych atawizmów. Mróz skonstruował kawał dobrego thrillera, bo to zdecydowanie coś więcej niż kryminał. 

 

Ta książka pełna jest krwi i przemocy, z kolejnymi rozdziałami jesteśmy coraz bardziej wściekli na zabójcę i próbujemy rozwikłać jego zagadkę razem ze śledczymi. Remigiusz Mróz bardzo sprytnie wciąga nas w to śledztwo i zaskakuje na każdej stronie obrotem spraw. Autor dawkuje napięcie jak i informacje  o samym zabójcy. I tak na końcu dostajemy strzał między oczy i nie dowierzamy zakończeniu.
Jeśli chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe...
 

 

Wiecie, że jelita są nazywane naszym drugim mózgiem? Badania dowodzą, że flora bakteryjna tego organu odpowiada za utrzymanie naszego zdrowia w ryzach. Im gorsza jej jakość, tym nasz organizm bardziej narażony jest na stan zapalny, który odpowiada z kolei za setki różnych chorób ( w tym nowotwory). Wynika więc z tego, że my sami mamy w rękach ogromną moc, decydowania o swoim zdrowiu, poprzez odpowiednie odżywianie. To świetna wiadomość.

 

Autorki książki są tak zabawne, a jednocześnie przekonujące w dochodzeniu do swoich racji, że czytelnik po prostu zaczyna myśleć w ich sposób. Na dodatek książka pełna jest smakowitych przepisów i pięknych zdjęć. Wydana została naprawdę perfekcyjnie, więc stanie się ozdobą Twojej domowej biblioteczki.

 

 

 Jeśli chcesz przeczytać kawał dobrej literatury faktu, która zmusza do myślenia...

 Justyna Kopińska - "Polska odwraca oczy"

 

 


Książka Kopińskiej to zbiór 16 reportaży o absurdzie polskiego prawa, ludzkim nieszczęściu i zwykłej niesprawiedliwości podyktowanej w dużej mierze przepisami. To ksiązka dla osób o mocnych nerwach, dla osób, które chcą przy lekturze włączyć myślenie i empatię!

 

Tematyka reportaży jest dosyć różnorodna, lecz zdecydowanie najciekawsze teksty, to te opierające się o sprawy karne z ostatnich lat. Tutaj znajdziemy reportaż o zgwałconej na wyjeździe służbowym tłumaczce, której próbowano udowodnić, że sama zgotowała sobie taki los; czy też znakomity tekst na temat ordynator Anny M, ze Szpitala dla psychicznie chorych w Starogardzie Szczecińskim. Opisy katuszy i tortur, których dostarczała pani doktor swoim wychowankom mrożą krew w żyłach. Jeszcze gorzej działa na nerwy czytelnika fakt, że do tej pory nie została skazana, cały czas pracuje jako lekarz! Takich opowieści jest więcej, mnożą się jak grzyby po deszczu, a my wraz z przewracanymi kartkami myślimy tylko o jednym: „Jak to jest możliwe?”, „ Jak można być tak złym?” i „ Dlaczego nikt nie reaguje?”

 

Gdy chcesz się wzruszyć, mądrze wzruszyć...

Paul Kalanithi - "Jeszcze jeden oddech"
Paul Kalanithi był jednym  z najzdolniejszych amerykańskich neurochirurgów i ogromnym miłośnikiem poezji. W wieku 36 lat, po blisko 10-letniej pracy w charakterze neurochirurga i pod koniec wyczerpującej rezydentury, w momencie gdy Paulem zaczęły interesować się najważniejsze instytuty badawcze i najbardziej prestiżowe kliniki, młody lekarz usłyszał diagnozę IV stadium raka płuc.
W jednej chwili Paul zmienia się z lekarza ratującego życie w pacjenta, który sam podejmuje walkę z chorobą. I zaczyna pisać. Wytrwale, strona po stronie, niezależnie od trudności, jakie przynosiła postępująca choroba.

 

"Jeszcze jeden oddech" to jedna z najpiękniejszych książek, które czytałam. Były momenty, gdy szlochałam jak małe dziecko. Nie mogłam nad tym zapanować. Co więcej, książka pozwoliła mi przewartościować kilka rzeczy w moim życiu. Tak więc wrusza i uczy, czy może być lepiej?

 

 

Gdy chcesz odbyć daleką podróż bez wychodzenia w domu...

 Anita Demianowicz - "Końca świata nie było"

 

 Podróżniczka Anita Demianowicz opowiada nam w sposób bardzo plastyczny o swojej podróży do Ameryki Południowej.

Podróżniczka opowiada również o tym, że wiele osób odradzało jej wyprawę w ten region świata. Kartele narkotykowe, gangi brzmią groźnie dla samotnej kobiety. Na początek przygody z samotnym podróżowaniem proponowali Tajlandię lub inne państwa Azji, gdzie ludzie słynną z gościnności. Anita jednak była uparta i postawiła na swoim. Zostawiła rodzinę i męża i wyruszyła w świat.
Nie sposób nie wspomnieć, że książka pełna jest przepięknych zdjęć. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że to jedna z lepszych książek podróżniczych, jakie miałam okazje przeczytać...

 Nie są to jedynie zdjęcia krajobrazów, lecz również ludzi, których spotykała na swojej drodze.
Jeśli szukasz historii, która zostanie  z Tobą na zawsze

800- stronnicowa książka niektórych przeraża swoją objętością. Warto jednak po nią sięgnąć. Nie bez powodu "Małe życie" jest międzynarodowym bestsellerem. Historia Juda, jednego z głównych bohaterów szokuje, wstrząsa, daje mimo wszystko nadzieję. Pewne jest jedno: nigdy nie opuści Twojej głowy.


Zdecydowanie zaliczam „Małe życie” do gatunku literatury pięknej. Autorka ubiera historię w setki poetyckich porównań, piszę w tak zachwycający sposób, że czytelnik może rozkoszować się każdym słowem. Czytanie jednak nie jest łatwe. Ilość wątków, opowieści sprawia, że ciężko za jednym „posiadem” przeczytać wiele stron.
 

Podobne wpisy

0 komentarze