Timeline: Wynalazki. Cofnij się w czasie!

by - środa, stycznia 25, 2017

Uwielbiam planszówki genialne w swej prostocie.  Taki właśnie jest Timeline od Rebel. Smaczku całej zabawie dodaje fakt, że tworzymy oś czasu stworzoną z większych i mniejszych światowych wynalazków.  Przekonajcie się sami!


 Nigdy nie byłam dobra z historii. Zawsze kulałam w temacie dat. Tym bardziej dziwne może wydawać się, że Timeline jest ostatnio moją ulubioną grą. Prawda?
Co wynaleziono wcześniej: skrzypce czy otwieracz do puszek, saksofon czy strzykawkę? No, jak myślicie? Niby wszystko wydaje się proste, ale w tej grze trzeba nieźle nagłówkować.


To malutkie, zgrabne, metalowe pudełeczko mieści:
- instrukcję
- 110 kart z wynalazkami (po jednej stronie karty nie ma daty, na odwrocie mamy ją podaną)

Gra przeznaczona jest od 2 do 8 graczy. Jedna rozgrywka trwa około 15 minut.


 Gdybym miała w jednym zdaniu opisać tą grę, powiedziałabym, że tworzymy oś czasu stworzoną z kart z wynalazkami. 
Na początku gry każdy gracz dostaje po cztery karty (datami do dołu). 
Reszta kart tworzy stos do dobierania. 
Pierwsza karta z góry stosu kładziona jest na środek i staje się punktem początkowym na naszej linii czasu. 
Celem gry jest pozbycie się wszystkich swoich kart. Kto pierwszy to zrobi, wygrywa.


Przebieg gry:

Pierwszy gracz musi wyłożyć jedną ze swoich kart (to on sam wybiera którą) i jeśli uważa, że wydarzenie z karty miało miejsce wcześniej niż karta startowa, umieszcza swoją kartę po lewo od tej startowej. Jeśli uważa, że miało miejsce później na prawo od niej. 

Po umieszczeniu karty odwracamy ją, tak by sprawdzić datę na jej odwrocie. Jeśli karta została położona prawidłowo, zostaje na osi czasu. Jeśli została położona w złym miejscu, trafia na dół stosu, a gracz dobiera kolejną kartę z wierzchu stosiku. 

Kolejne osoby, mają coraz trudniejsze zadanie, muszą bowiem umiejscawiać swoje karty na rozbudowującej się osi. 


Moja ocena:
Gra mimo, że bardzo prosta w swych zasadach jest jednocześnie wciągająca i niezwykle grywalna. 
Podoba mi się różnorodność wynalazków. Mamy tutaj te niezwykle ważne i znacące jak: klepsydra, silnik parowy czy pismo, ale również te mniejsze jak spódniczki mini czy otwieracz do puszek. Nadaje to rozgrywce zalet czysto rozrywkowych. 
Małe pudełeczko i niewielki rozmiar kart pozwala zabrać Timeline wszędzie. 
Doceniam zawsze gry, w które da się bez przeszkód i ubytku zabawy, grać w dwóch graczy. Taki właśnie jest Timeline.Gra w dwie osoby niewiele różni się od gry w 4 lub więcej. 

Rebel oprócz wersji Wynalazki stworzył również dwie inne opcje: Nauka i odkrycia oraz Polska. Świetne jest to, że można mieszać karty, a tym samym utrudniać i urozmaicać rozgrywkę.A Wy znacie tą grę? Lubicie?
 

Podobne wpisy

0 komentarze