Kirsten Sims - "Baltazar Wielki"

by - piątek, września 16, 2016

Lubicie cyrk? My z Zuzią byłyśmy tam tylko raz. Czemu? Moja córka, która jak już Wam kiedyś mówiłam nie jest wielką miłośniczką żywych zwierząt widziała, że zwierzętom cyrkowym nie jest tam dobrze. Podobały jej się magiczne sztuczki, występy akrobatów, ale sztuczki z wykorzystaniem zwierząt  nie przypadły jej do gustu. Cieszę się, że Zuza sama zauważyła, że cyrk to nie jest naturalne środowisko zwierząt. Nie pisze o tym bez powodu. Mam przyjemność zaprezentować Wam dzisiaj piękną, choć prostą książkę o Baltazarze Wielkim! ZapraszamyKim jest Baltazar? To wielki miś polarny i jednocześnie wirtuoz skrzypiec, który występuje w cyrku!
Pewnej nocy nasz bohater zostaje uwolniony z cyrkowej klatki. Jest wolny! Ale czy umie żyć poza cyrkową areną? Jak da sobie radę na wolności?

Każde dziecko wie, że miejsce niedźwiedzia polarnego jest na Arktyce. Nasz miś ma przed sobą niezwykle długą drogę. Czeka go samotna wędrówka, w której sens nie raz zwątpi. W końcu całe życie spędził w cyrku, może był tam uwięziony, ale przynajmniej nie musiał się martwić o swoje przetrwanie.Baltazar wędruje przez miasta, afrykańską sawannę. Spotyka różnych ludzi i różnorodne zwierzęta, ale w żadnym z tych miejsc nie czuje się jak w domu. Nie poddaje się jednak i w końcu trafia na Arktykę, gdzie widzi podobne do siebie stworzenia i w końcu rozumie, że wolność jest piękna.

Autorka książki dedykuje ją swoim rodzicom, którzy wpoili jej, że zwierzęta powinny żyć w swoim naturalnym środowisku. Życie w niewoli, nawet w najlepszych warunkach nigdy nie da się porównać z wolnością.

Książka zawiera bardzo niewiele tekstu, na każdej stronie znajdziemy jedno zdanie. Nie odbierajcie jednak tego jako minusa książki, wręcz odwrotnie. Ubogość tekstu daje pole popisu dla wyobraźni dziecka. Tekst jest drugorzędny. Najważniejsze są cudowne, pełne emocji ilustracje, obok których nie da się przejść obojętnie. Autorka wykorzystała akwarelę oraz gwasz, przez co grafika jest niezwykle żywa i po prostu piękna! Dzieci oglądając ilustracje same mogą opowiedzieć historię Baltazara, gdyż wszystko jest jasne, jego los i emocje widać jak na dłoni.


"Baltazar Wielki" to ponadczasowa opowieść dla dzieci w każdym wieku. To opowieść o wolności i poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Kocur Bury, to nowe wydawnictwo z Łodzi, które stawia na niesztampowe i oryginalne książki dla dzieci. Jeśli inne książki będą tak urokliwe jak Baltazar, to widzę przed wydawnictwem cudowną przyszłość. A jak Wam podoba się pomysł i realizacja książki??


rodzaj: dla dzieci
wydawnictwo: Kocur Bury
ilość stron: 40

Za egzemplarz książki i możliwość poznania historii Baltazara dziękujemy wydawnictwu


Podobne wpisy

0 komentarze