Katherine Applegate - "Jedyny i niepowtarzalny Ivan"

by - piątek, czerwca 17, 2016

Dzisiaj mam okazję przedstawić Wam kolejną świetną książkę dla dzieci. Tym razem ciut starszych, bo według mnie dla przedziału wiekowego8-10 lat. Ivan w Stanach długi czas nie schodził z list bestsellerów, u nas nie jest o nim może głośno, ale na pewno warto sięgnąć po tą pozycję. 


Opis z okładki:

Zainspirowana prawdziwą historią opowieść o gorylu, który kilkadzesiąt lat spędził w „mini zoo”, mieszczącym się przy centrum handlowym, nie widząc żadnego innego przedstawiciela swojego gatunku.

Powieściowy Ivan, srebrnogrzbiety goryl, spędza czas na spaniu, jedzeniu, oglądaniu telewizji, rozmowach ze swoją przyjaciółką słonicą Stellą i bezpańskim psem Bobem. Z rzadka tylko wspomina dżunglę, którą musiał opuścić jako dziecko. Właściwie to wystarcza mu życie, jakie prowadzi – o ile może zajmować się sztuką, czyli malowaniem obrazów.
Kiedy poznaje Ruby, nie potrafiącą przywyknąć do niewoli malutką słonicę odebraną rodzinie, zaczyna inaczej patrzeć na miejsce, gdzie razem żyją. I tylko od Ivana będzie zależeć czy uda się coś zmienić w jej życiu na lepsze.

Trzymając kciuki za Ivana, trzymamy je tak naprawdę za nasze własne człowieczeństwo i odwagę. Trzymamy kciuki za nadzieję i spełnianie marzeń.

Katherine Applegate miesza ze sobą humor i smutek, by stworzyć niezapomnianą opowieść o przyjaźni i nadziei. W 2013 roku książka otrzymała prestiżową nagrodę Newbery Medal za wybitny wkład w literaturę dziecięcą.


Na tą książkę trafiłam zupełnie przypadkiem. Przeglądałam stronę wydawnictwa CzyTam i postanowiłam napisać do nich meila z propozycją współpracy. Udało się. Od razu wiedziałam, którą książkę wybiorę. Sympatyczny goryl patrzył na mnie z  okładki i gdzieś w podświadomości czułam, że się na nim nie zawiodę, choć na pierwszy rzut oka jest to książka o przemyśleniach goryla.

Przemyślenia Ivana autorka ujęła w krótkie zwięzłe zdania, co tym bardziej przekonuje czytelnika, że są to rzeczywiste myśli zwierzęcia. Te krótkie zdania są szczere do bólu, opowiadają o samotności i tęsknocie za prawdziwym życiem na wolności. Bo co za życie za szybą, gdzie codziennie od ponad 20 lat oglądają Cię inni ludzie... Żadne. Zewu wolności i natury nie da się oszukać.

Nie raz podczas czytania tej książki czułam wstyd za przynależenie do ludzkiego gatunku. Autorka w umiejętny sposób ujmuje nasze ludzkie wady i przywary. Daje nam koksańca za naszą małostkowość i chęć zaimponowania np. poprzez kupowanie pamiątek zrobionych ze zwierząt.  Porusza niezwykle ważny temat, tym bardziej w czasach, gdy coraz więcej gatunków zwierząt jest zagrożonych. Warto uczyć szacunku do zwierząt i przyrody od najmłodszego, to kolejny powód ogromnej wartości tej książki.

Mimo, że Ivan jest ogromnym silnym zwierzęciem, na pewno od razu zapałacie do niego sympatią (zresztą jak do wszystkich bohaterów zwierzęcych tej książki). Ivan jest pomocny i niezwykle uzdolniony. Cała książka jest napisana z perspektywy naszego głównego bohatera. To niezwykle ciekawy punkt widzenia, bo czasami tylko patrząc z boku możemy zauważyć pewne istotne rzeczy.

Ta książka nie jest jedynie dla dzieci. Jest napisana w taki sposób, że dorosły będzie ją czytał jak normalną literaturę. To niezwykle wzruszająca książka o samotności, lojalności i tęsknocie za wolnością. Bardzo cieszę się, że dowiedziałam się o istnieniu tej książki i zdecydowanie uważam, że powinno być o niej głośniej!

Za możliwość zrecenzowania książki dziękuje wydawnictwurodzaj: dla dzieci/ 8-10 lat
wydawnictwo CzyTam

Podobne wpisy

0 komentarze