Paula Danziger - "Maja Bursztyn ma urodziny"

by - sobota, kwietnia 23, 2016


Kim jest Maja? Maja jest sześcioletnią dziewczynką. No nie do końca...
Maję poznajemy w dniu kiedy ma 6 lat i 364 dni. Tak, tak nasza bohaterka jutro ma urodziny!
Z wytęsknieniem czeka na ten dzień... Majka ma jeden wymarzony prezent urodzinowy... Jaki? Pragnie dostać zegarek, swój własny zegarek. (Ach, żeby wszystkie dzieci miały takie marzenia...)
Dlaczego zegarek?? Dziewczynka jest bardzo punktualna, mierzy czas i ściśle go kontroluje. 
Jak  na złość jej najlepszy przyjaciel Justyn zawsze i wszędzie się spóźnia. Maja próbuje to zmienić, zwracając mu uwagę na spóźnialstwo, ale Justynowi jego wada w ogóle nie przeszkadza. Czy Justyn zdąży przyjść na jej urodziny?? 

Paula Danzinger stworzyła bohaterkę, którą od razu da sie polubić. Maja jest zawadiacka, ale jednocześnie poukładana. Próbuje zrozumieć otaczający ją świat. Razem z Mają świat poznają też nasze dzieci. Nie jest to trudne, przede wszystkim dlatego, że autorka stosuje w książce proste zdania - żadnych ukrytych przesłań. Kawa na ławę. Dziecko od razu wie o co w książce chodzi i co stanowi jej sedno. Dodatkowo książeczka świetnie nadaje się dla świeżo upieczonych czytelników. Jest napisana dużą czcionką, na jednej stronie nie ma przesadnie dużo tekstu. I ilustracje - piękne, wyraźne i zabawne! Czego chcieć więcej? 

Co najważniejsze książeczka kończy się szczęśliwie - Maja dostaje upragniony zegarek i zaczyna rozumieć, że każdy musi robić różne rzeczy we własnym tempie!

 rodzaj: literatura dla dzieci 6-8 lat
wydawnictwo: ZNAK


Podobne wpisy

1 komentarze