Grzegorz Kasdepke - "45 puknięć w głowę"

by - środa, kwietnia 13, 2016


Dzieci to stworzenia pytające. Czemu? Po co? Jak? Dlaczego? To pierwsze pytania młodszych dzieci. Z wiekiem pojawia się coraz więcej pytań typu „A co to znaczy….?” – i tu pada hasło. Są pojęcia, słowa, zjawiska, które wytłumaczyć przychodzi nam raczej bez trudu. Ale jak wyjaśnić dziecku w prosty i klarowny sposób co to jest ironia, demokracja czy sarkazm?

Z pomocą przychodzi nam niezastąpiony Grzegorz Kasdepke. W książce „45 puknięć w głowę” pomaga nam wytłumaczyć 45 problematycznych słów. Robi to jak zwykle w sposób zabawny, a co więcej wykorzystuje do tego różne gatunki literackie np. romans, opowiadanie, dowcip czy humoreska.

Sam autor we wstępie przyznaje, że nie jest to książka do samodzielnego czytania przez dziecko. I tutaj jak najbardziej się zgadzam. Niektóre teksty są napisane z humorem zrozumiałym jedynie dla osoby dorosłej, w takim wypadku musimy potłumaczyć (jeśli istnieje takie słowo) dziecku, to czego samo nie jest w stanie zrozumieć.

Po przeczytaniu całej książki z Zuzią rzeczywiście w kilku wypadkach moje dodatkowe wskazówki i komentarze były niezbędne. Ale uważam, że to dobrze,bo wywołało to impuls do dalszej rozmowy (niejednokrotnie pouczającej również dla mnie). Niektóre tematy ciągnęłyśmy naprawdę długo, co na pewno pomogło mojej córce lepiej zrozumieć te pojęcia.


Książka jest bardzo ładnie wydana, szta graficzna jest prosta i przejrzysta. Utrzymana w kolorystyce pomarańczowo-czarnej. Na początku książki mamy spis haseł i krótki wstęp od autora.

Myślę, że to pozycja obowiązkowa na półce może nie tyle samego dziecka, ale rodzica, posiadającego pociechę w wieku od 6 do 10 lat.

Poniżej dodałam zdjęcie przykładowego hasła i jego wyjaśnienia :)
 Wydawnictwo: Agora/ Tamaryn
rodzaj: dla dzieci


Podobne wpisy

0 komentarze