Robert Galbraith - "Wołanie kukułki"

by - niedziela, lutego 21, 2016Minęło sporo czasu, odkąd zaczytywałam się w Harrym Potterze. Byłam prawdziwą fanką serii.  Kate Rowling stworzyła postać niesamowitą i rozpoznawalną na całym świecie.

Potem wydała „Trafny wybór”, którego przyznaję, nie czytałam. Może wszystko przede mną.

Potem ukazało się „Wołanie kukułki”, wydane pod pseudonimem Robert Galbraith. Nie wiem czemu przybrała pseudonim, może chciała sprawdzić, czy to jej nazwisko daje jej miejsce na liście bestsellerów, czy uda jej się przekonać siebie samą, że odniesie sukces nie będąc Rowling. W każdym bądź razie informacja o tym, że autorką ksiązki jest Kate wyciekła dosyć szybko, jednak seria z Kormoranem Strikiem, nadal jest sygnowana pseudonimem.

Czemu Robert Galbraith. Kate Rowling tłumaczy, że Robert to jedno z jej ulubionych męskich imion, poza tym, żaden z dotychczasowych bohaterów jej powieści nie miał tak na imię. Co do nazwiska, autorka zdradza, że jako dziecko marzyła, żeby nosić nazwisko Galbraith, jak widać swoje marzenie wcieliła w życie.

Tak więc Rowling napisała kryminał, bardzo dobry kryminał z ciekawymi, wielowymiarowymi bohaterami i wciągajacą fabułą.

Cormoran Strike jest prywatnym detektywem. Zwalistym, wysokim facetem, niezbyt atrakcyjnym. Ma masę długów, nieciekawe dzieciństwo i wojenny epizod zakończony utratą nogi. Tak to ciekawy facet. Zmianę jego sytuacji zawodowej wyznaczają dwa wydarzenia: zatrudnienie Robin, nowej sekretarki i zajęcie się nową sprawą….

Jaka to sprawa? Domniemane samobójstwo supermodelki, czarnoskórej Luli Landry. Cormorana wynajmuje brat Luli, który nie może uwierzyć, że siostra mogłaby odebrać sobie życie.  Oczywiście szczegółów zdradzać nie będę.

Co mogę powiedzieć więcej? Rowling bardzo dużą uwagę przywiązała do charakterystyki bohaterów, są interesujący, mają ze sobą  ciekawe życiorysy. Lula Landy, chociaż przez całą akcję książki jest martwa, jest najciekawszą z bohaterek. Poprzez rozmowy detektywa z bliskimi, przyjaciółmi dowiadujemy się o niej tyle, że z powodzeniem możemy ją sobie wyobrazić.

Cieszę się na samą myśl, że przede mną kolejne dwa tomy o Striku! Naprawdę świetnie skonstruowany kryminał, trzymający w napięciu do ostatnich stron. Brawo dla Pani Rowling. Jednak kobietka sprawdza się wszędzie!

wydawnictwo: Dolnośląskie
rodzaj: kryminał
Podobne wpisy

0 komentarze