'Basia i szkoła' "Basia. Wielka księga przyjaźni'

by - wtorek, kwietnia 19, 2022

 

Każda kolejna część przygód Basi jest przyjmowana w naszym domu z wielką radością. Można nawet powiedzieć, że Basia jest już częścią rodziny, bo towarzyszy nam od tak wielu lat. W tym miesiącu do książkowej serii trafiły nowe tytuły. My mamy przyjemność pokazać Wam dwa z nich: "Basia i szkoła" oraz "Basia. Wielka księga przyjaźni"

Bardzo doceniam sposób w jaki Zofia Stanecka, autorka serii o rezolutnej Basi porusza w swoich książkach trudne i czasem niewygodne tematy. Nie robi tego w infantylny sposób, jaki często można spotkać w innych książkach. Basia i jej rodzina rozmawiają ze sobą na poważnie, w ich domu są bardzo partnerskie relacje, dzięki którym dzieci czują się ważne. Tym razem znowu mamy poruszone dwa bardzo ważne tematy: szkołę oraz przyjaźń. Jak zwykle również książki mogą stać się genialnym punktem wyjścia do głębokiej i ciekawej rozmowy z naszymi pociechami.

"Basia i szkoła"

Mam w domu osóbkę, która od września rozpocznie naukę w klasie pierwszej. Nie muszę Was chyba przekonywać, że Michalina jest podekscytowana tym wydarzeniem i niemal odlicza dni! W takiej samej sytuacji jest Basia. Dziewczynka marzy o zostaniu pierwszakiem, ale do czasu kiedy dopadają ją pierwsze wątpliwości spowodowane rozmową z Jankiem jej bratem. Janek mówi Basi o tym, że szkoła to nic fajnego, trzeba siedzieć w ławce i nie ma już tyle czasu na zabawę jak w przedszkolu. W Basi pojawia się lęk i dziewczynka sama już nie wie co myśleć. Wątpliwości pogłębiają się, gdy Basię i Janka odwiedza kuzyn Antek, który właśnie rozpoczął szkołę i ma ogromne problemy z koncentracją na lekcji. Dzieciaki podsłuchują rozmowę mam właśnie na ten temat. W konwersacji pań przewijają się terminy takie jak nauczanie domowe. To określenie podrzuca dzieciom pomysł na nową zabawę. która udowadnia, że uczyć można się wszędzie, nawet podczas zabawy, że często nauka i zabawa wzajemnie się nie wykluczają. 
Doceniam ten tytuł za rzeczywiste przedstawienie szkoły. Czasem bywa nudno, czasem ciężko, ale z drugiej strony ma też drugie oblicze pełne radości i zabawy. Najważniejsze to wytłumaczyć przyszłym uczniom, że mogą napotkać trudności, ważne by o nich rozmawiać i przepracowywać."Basia. Wielka Księga Przyjaźni"

Przyjaźń to piękne uczucie, choć dla każdego może mieć inne wyznaczniki. Właśnie o różnych aspektach i przejawach przyjaźni jest najnowsza. Na samym początku mamy okazję poznać opinię najbliższych Basi o tym, czym jest dla nich przyjaźń. Każdy ma na ten temat odmienne zdanie i to jest najpiękniejsze, bo przecież różnimy się od siebie! Dalej otrzymujemy dużą dawkę historii o przyjaźni, które zostały podzielone na trzy duże części: W rodzinie, W przedszkolu, Wśród zwierzaków. Wszystkie opowiadania pokazują różne oblicza przyjaźni, jej wzloty oraz upadki. Zofia Stanecka po raz kolejny pokazuje, że często trudne momenty w życiu i problemy z czasem stają się czymś, co nas umacnia i daje pozytywne skutki. Tyczy się to również przyjaźni i relacji z drugim człowiekiem. 
Podobne wpisy

0 komentarze