'Historia kolorów - Jak kolory kształtowały świat?' recenzja

by - niedziela, marca 08, 2020


Nasz świat jest pełen różnych barw. Każdy kolejny sezon w modzie przynosi nam nowe kolorowe trendy, za którymi podążamy. "Historia kolorów" to próba dotarcia do źródeł odwiecznej ludzkiej fascynacji konkretnymi barwami. Nieważne czy kochasz modę i sztukę, warto odbyć tą kolorową podróż!

 

Na świecie istnieją setki barw. Podstawowe kolory, którymi operujemy w codziennym języku to jedynie ułamek całości. Przecież każdy podstawowy kolor ma dziesiątki ( o ile nie setki) różnych odcieni, z których każdy ma swoją nazwę. Odcienie nie wzięły się z kolei znikąd, mają swoją historię i pochodzenie. Właśnie tym zajmuje się ta niezwykła książka, która w styczniu ukazała się nakładem Naszej Księgarni.


Kolejne historie przedstawiane na kartach książki są co najmniej fascynujące. Dowiadujemy się miedzy innymi tego, że indygo pochodzi od roślin, których niebieskozielone liście pozostawia się do momentu, gdy zgniją, a potem miesza się z płynem i barwi płótno. Ciekawostką może być również to, że kredka do oczu znana była już starożytnym Egipcjanom, którzy malowali grube linie wokół oczu, by chronić je przed promieniami słońca. W ogóle cała książka aż kipi od "kolorowych ciekawostek", które na pewno zainteresują starsze dzieciaki, a przede wszystkim te, które kochają sztukę!

Cieszę się ogromnie, że powstaje coraz więcej książek kształtujących zmysł estetyczny naszych dzieci. Nasza Księgarnia jak zwykle zadbała również o to, by książka była miła dla oka. Muszę Wam przyznać, że wielu opisywanych w "Historii kolorów" odcieni zupełnie nie znałam (a raczej ich fachowych nazw), ale przecież człowiek uczy się przez całe życie...

Książka zdecydowanie przeznaczona jest dla starszych dzieci, oscylowałabym tutaj w przedziale wiekowym 10+. Dużo tu trudnych nazw i odniesień do historii. Tak czy siak, jest to zdecydowanie tytuł ciekawy i niebanalny, a to bardzo lubimy i cenimy w dziecięcych publikacjach!
Podobne wpisy

0 komentarze