Gry i zabawy logopedyczne, czyli logopedia w domu

by - poniedziałek, czerwca 11, 2018


Pracuje jako nauczyciel 6 lat. Co roku przybywa dzieci z wadami wymowy. Szkolni logopedzi mają pełne ręce roboty. Jeśli jesteś rodzicem dziecka z wadą wymowy, na pewno wiesz, że wizyty u logopedy to tylko część terapii. Dziecko powinno ćwiczyć również (a może przede wszystkim) w domu, aby utrwalać korygowane głoski. Rodzice, dla których logopedia jest jak czarna magia mogą posiłkować się dostępną na rynku, szeroką gamą pomocy dydaktycznych. Wśród nich znajdują się między innymi gry logopedyczne oraz gry edukacyjne, które świetnie wspomogą dziecko w ćwiczeniu prawidłowej wymowy. Poza tym, pokażę Ci, jak łatwo stworzyć własną grę logopedyczną!


gry edukacyjneSkąd się biorą wady wymowy?Wady wymowy są spowodowane różnymi zmiennymi. Jest wiele czynników, które wpływają na wystąpienie wad wymowy u dziecka. Są wśród nich na przykład

zmiany anatomiczne części ciała związanych z mową (wady zgryzu, skrzywienie przegrody nosowej czy „trzeci migdał”), czy na przykład wady słuchu. Ponadto wady wymowy mogą mieć także podłoże psychiczne lub być wynikiem wpływu środowiska wychowawczego dziecka (zaniedbanie, złe wzorce wymowy ze strony najbliższych).
To najczęściej spotykane przyczyny wad wymowy u dzieci. Nie należy ich bagatelizować i warto skonsultować się z logopedą, który wskaże odpowiednie ćwiczenia dla naszego dziecka. Pamiętaj jednak, że praca z logopedą to nie wszystko. Pracuj, a raczej ćwicz dzięki zabawie także w domu. Pomogą Ci w tym gry logopedyczne i gry edukacyjne! Kilka z nich zaprezentuję dzisiaj w poście. Mam nadzieję, że znajdziesz coś interesującego!Wszelakie gry planszowe, czy to edukacyjne, czy po prostu służące rekreacji i świetnej zabawie, mają wiele zalet, które czynią je świetnym narzędziem dydaktycznym. Gry przede wszystkim uczą współzawodnictwa, zdrowej rywalizacji i przestrzegania zasad oraz świetnie ćwiczą czytanie ze zrozumieniem.Oto gry edukacyjne i gry logopedyczne, które na pewno pomogą Ci w ćwiczeniu wymowy dziecka w domowym zaciszu.Grymasy – gra logopedyczna


Już na pierwszy rzut oka widać, że ta gra logopedyczna przypadnie do gustu wszystkim dzieciom, niezależnie od wieku. Może nie wiecie, ale logopedia w dużej mierze opiera się właśnie na ćwiczeniach aparatu artykulacyjnego, w tym także na robieniu min, grymasów. Ta gra pozwoli Wam odbyć rodzinny pojedynek na miny. Jeden z zawodników pokazuje grymas, inni próbują odgadnąć co to za mina i znaleźć ją na odpowiedniej karcie. Wybuchy śmiechu i świetna zabawa gwarantowana.Kocham mówić. Historyjki obrazkowe z tekstami
  

„Kocham mówić” poznałam w pracy. Z tych właśnie kart korzysta nasz szkolny logopeda, a więc jest to produkt sprawdzony i rekomendowany przez specjalistę. Plansze te będą szczególnie przydatne do pracy z dziećmi, które mają problem z tworzeniem swobodnych wypowiedzi. Plansze przedstawiają wydarzenia, które dziecko układa jako związek przyczynowo-skutkowy. Można je wykorzystywać na różne sposoby: zadawać pytania do obrazków, poprosić dziecko o ułożenie w logiczny ciąg. To niezwykle przydatna i sprawdzona rzecz w logopedii.Opowiem Ci mamo


Seria „Opowiem Ci mamo” jest nieco podoba do poprzedniego produktu, ale nada się przede wszystkim dla młodszych dzieci. Historyjki są prostsze i każda składa się z trzech kart, które dziecko ma za zadanie ułożyć w logiczną całość. Ta gra edukacyjna jest świetnie i estetycznie wykonana, przez co dzieci naprawdę ją lubią!  Sama stosowałam ją z moją Zuzkę, gdy pracowałyśmy w domu nad swobodnym wypowiadaniem się. W dalszej kolejności można na podstawie tych historyjek poprosić dziecko o napisanie krótkiego opowiadania. Takie gry edukacyjne można wykorzystywać na przeróżne sposoby.


Stwórz z dzieckiem własną grę logopedyczną

Jeśli przerobiliście już wszelkie dostępne gry logopedyczne, warto może pomyśleć nad stworzeniem własnej? To wcale nie jest trudne. Nasza gra logopedyczna „Wiosenna gąsienica” zdobyła drugie miejsce w szkolnym konkursie. Co będzie Wam potrzebne do stworzenia własnej planszy? Duży karton, mazaki, naklejki, kostka i pionki do gry.
Narysujcie na kartonie gąsienice a w niektóre jej części wklejcie kolorowe naklejki oznaczające miejsca specjalne, na których do wykonania będzie ćwiczenie logopedyczne, niezbędne do pójścia dalej. Nasza plansza wygląda następująco 

Oto przykłady ćwiczeń logopedycznych, które mogą znaleźć się na miejscach specjalnych.

Gdy zawodnik wejdzie na pola z numerkami, ma do wykonania następujące zadania
1.     Ułóż i głośno powiedz zdanie ze słowem kapelusz. Jeśli wyjdzie Ci to bezbłędnie możesz jeszcze raz rzucić kostką, jeśli nie, stoisz jedną kolejkę.
2.     Stań przed lusterkiem i postaraj się wykonać poprawnie następujące ćwiczenie: Ułóż usta w dziobek; możesz bawić się w cmokającą rybkę! Łatwe? Spróbuj wersji ze wciągniętymi policzkami! Udało Ci się? Przejdź 3 pola dalej
3.     Poproś mamę o małe piórko. Dmuchaj na nie, by poruszało się jak najbardziej. Poszło Ci świetnie? Możesz przeskoczyć na najbliższe pole z rysunkiem.
4.     Wymawiaj w sposób wydłużony głoskę sz, naśladując przy tym szum fal, szum trawy, szum deszczu, szum lasu… Super, jeśli połączysz to z ćwiczeniami ruchowymi: A teraz zamieniamy się w drzewa, uniesione ręce poruszają się (szybko lub wolno), a z ust wydobywa się szum.
5.     Powtarzanie sylab:
CZA CZO CZU CZE CZYACZ OCZ UCZ ECZ ICZ YCZ
ACZA OCZO UCZU ECZE YCZY
ACZU UCZY ECZY OCZA ECZO
Poszło bezbłędnie? Gratulacje, możesz przeskoczyć cztery pola do przodu. Jeśli nie, musisz zostać na miejscu jedną kolejkę.
6.     Powtórz bezbłędnie wierszyk, a będziesz mógł rzucić kostką jeszcze raz.
Wczoraj szop pracz duży
szelki prał w kałuży.
Patrzył przy tym bacznie,
czy już biegną czaple.
Bo czaple i szopy
gnają do roboty!
7.     Stań przed lustrem i wykonaj najlepiej jak umiesz ćwiczenie: Wystukuj szybko językiem głoskę t (tttt) przesuwając język do tyłu, pamiętając o zaokrąglonych wargach.
8.     Kląskanie; naśladuj w ten sposób biegnącego konika, którego kopyta uderzają o ulicę. Poszło świetnie? Możesz pójść dwa pola do przodu
9.     Znajdź i wymień jak najwięcej wyrazów zaczynających się na głoskę  „cz”. Znalazłeś więcej niż 10? Możesz rzucić jeszcze raz kostką.
10.  Powtórz wierszyk najlepiej jak umiesz.Jesli Twoje „sz” będzie brzmiało poprawnie, możesz pójść do przodu o trzy pola.
Szara myszka w szafie mieszka
a na imię ma Agnieszka.
Ma w szufladzie trzy koszule,
kapelusze, szelki, sznurek.
Grywa w szachy, pisze wiersze,
tuszem robi szlaczki pierwsze.
Chętnie szynkę je i groszek,
kaszę, gulasz, gruszek koszyk.

To jedynie luźne przykłady, Wasza gąsienica może być zupełnie inna. Zapewniam, że dzieciaki będą zachwycone, że mogą grać w samodzielnie stworzoną grę logopedyczną.


Wady wymowy to kwestia wyćwiczenia. Czym wcześniej zostanie rozpoczęta terapia, tym szybciej dziecko zacznie mówić prawidłowo. Nie ma się więc czego wstydzić. A oprócz fachowej terapii logopedycznej warto także ćwiczyć w domu przy pomocy gier logopedycznych, które w umiejętny sposób łączą w sobie zabawę i naukę.

Wszystkie zaprezentowane wyżej gry edukacyjne i wiele innych znajdziecie w księgarni EduksięgarniaPodobne wpisy

0 komentarze