'Kwiatki' - wiosenna gra planszowa, recenzja

by - czwartek, kwietnia 05, 2018

Wiosna w pełnym rozkwicie. Aż chce się żyć! Słoneczko świeci, ptaszki ćwierkają, zaraz pokażą się nam pierwsze wiosenne kwiaty. My ostatnio zachwycamy się nieco innymi kwiatami, ale zapewniamy, że są naprawdę cudowne. Mamy ogromną przyjemność pokazać Wam najnowszą grę firmy Rebel "Kwiatki".

 

 

Zawsze bardzo chętnie testujemy nowe tytuły dwuosobowe. Zuza kocha planszówki, a niestety większość z nich ma sens, gdy grają cztery lub więcej osób. "Kwiatki" nie tylko więc wstrzeliły się w nasze potrzeby, ale również zachwyciły grafiką i jasnością zasad. Sami zobaczcie!

 

Przyszła wiosna. Piękna, wyczekana! Za chwilę pojawią się pierwsze kwiaty, póki co możecie spokojnie pobawić się w ogrodnika za sprawą najnowszej planszówki od firmy Rebel. 

Małe, zgrabne pudełeczko zawiera: 54 karty kwiatów (po 9 z 6 rodzajów), kartę punktacji, płytki z donicami oraz 6 znaczników akcji specjalnych (po 3 dla każdego gracza)

W "Kwiatkach" głównym celem gry jest zgarnięcie jak największej liczby punktów, dzięki tworzeniu obfitych bukietów z posadzonych w donicach kwiatów.


Założę się, że karty kwiatów i ich cudowne grafiki skradną Wasze serca. Są dopracowane w najmniejszych detalach i przedstawiają 6 odmian kwiatów: irysy, róże, tulipany, maki, groszki i schizostylisy (to te białe). 
Jeśli chodzi o zasady są naprawdę proste, a do tego można wybrać łatwiejszy lub trudniejszy wariant w zależności od Waszej wprawy. Osobiście na pierwszych kilka rozgrywek proponuję zacząć od opcji łatwiejszej. Przygotowanie: 

1. Tasujecie karty kwiatów.
2. Dostajecie znaczniki akcji (jeden gracz w kolorze czerwonym, drugi w niebieskim)
3. Na stole układacie obok siebie donice.
4. Nad każdą donicę dokładacie po jeden kwiatek ze stosu potasowanych kart. Ważne by w każdej donicy znajdował się inny gatunek rośliny. 
5. Reszta talii musi znajdować się w miejscu, gdzie każdy gracz będzie miał do niej łatwy dostęp.
6. Odłóżcie do pudełka jedną kartę ze stosu (bez podglądania)
7. Dostajecie po dwie karty do ręki, nie podglądacie ich. 


Przebieg gry jest już naprawdę dziecinnie prosty. 
Gra podzielona jest na tury, w których można wykonywać w donicach różne aktywności. 

Każda tura zaczyna się od rozrostu, czyli mówiąc jasno - gracz, którego jest obecnie kolej musi wziąć kartę z góry stosu. Jeśli kwiatek, który wyciągnął jest już w jakieś donicy, rozrasta się, jeśli go nie ma, obumiera i automatycznie tura zawodnika się kończy.

Jeśli miałeś szczęście i dokonałeś rozrostu, teraz przed Tobą sporo ciekawych możliwości.  
- Możecie nadal dokładać karty ze stosu (aż pechowo nie traficie na kwiatka, którego nie ma w donicy)

- Możecie dosadzić kwiatka, dzięki kartom z ręki

- możecie również ściąć bukiet, pamiętając, że minimalna liczba kwiatów w donicy to 2 a maksymalna 6. Zerwanych bukietów nie wolno ze sobą mieszać!

- możecie dokonać tzw. akcji specjalnej dokładając żeton na odpowiednią donicę (dociągnięcie karty ze stosu i dodanie jej do kart obok siebie, podejrzenie trzech kart na wierzchu, zignorowanie pecha oraz dołożenie dowolnej karty do dowolnej doniczki)

Uwaga! Jeśli wykonasz akcję specjalną (kładąc żeton na doniczce) nikt, oprócz Ciebie nie może ściąć bukietu.

Tura kończy się więc wtedy gdy: gracz ma pecha, zetnie bukiet lub zwyczajnie spasuje. Wtedy też rozpoczyna się tura drugiego gracza.
 Gra toczy się do ostatniej karty ze stosu. Wygrywa osoba z największa liczbą punktów. Punktacja jest liczona według poniższej zasady.


Nasza opinia:

- Może gdy jedynie czytacie zasady wydają Wam się skomplikowanie, jednak gdy rozgrywka trwa, wszystko staje się jasne jak słońce!

- W grze mamy sporą dawkę losowości, ale prawda jest taka, że oprócz tego klucz do zwycięstwa tkwi w tym, żeby mądrze decydować o kolejnych ruchach, tak by zyskać, a nie stracić.

- Zdecydowanie urzekła nas oprawa graficzna i jakość wykonania. To majstersztyk pod każdym względem. Gra jest tak kolorowa i urocza, że zwyczajnie nie da się jej nie kochać!

- Nareszcie znalazłyśmy grę na dwie osoby, która sprawia tyle samo frajdy mi ile mojej dziewięciolatce.  Duży plus za szybkość rozgrywki i jasno wyjaśnione zasady. 


A jak Wam podobają się Kwiatki? Uważacie, że to planszówka dla Was??

 

https://www.wydawnictworebel.pl/games/kwiatki-964.html

 

Podobne wpisy

0 komentarze