"Szary Domek" - Katarzyna Szestak

by - środa, czerwca 15, 2016

Książka, którą ciężko dostać. Na Allegro prawie nie do zdobycia, a przecież kupisz tam wszystko! Książka, o którą biją się wszystkie nauczycielki wczesnoszkolne... Niepozorna, a tak urocza i mądra. Jedna z najpiękniejszych historii dla dzieci, jaką miałam okazję przeczytać...W Herbatkowym Miastku niespodziewanie, nie wiadomo czemu i skąd wyrósł Szary Domek. Wyrósł na ulicy Wietrznej, gdzie mieszkał jedynie Wiatr. Szary Domek nie należał do pięknych, był samotny i nie miał mieszkańca, A przecież, każdy domek powinien go mieć. Jednak Domek zaprzyjaźnił się z Wiatrem, który postanowił pomóc i znaleźć odpowiednią osobę, która mogłaby zamieszkać w Szarym Domku. W Domku próbował zamieszkać Wilk (jednak tęsknił za lasem), Noc, Wiedźma ale nikt nie zabawił tam zbyt długo, a Szary Domek nadal odczuwał tęsknotę. Przez ten cały czas w Domku działy się zastanawiające rzeczy: herbata sama się parzyła, pajęczyny i kurz same się uprzątały.... Ale czy aby na pewno same? Czy Domkowi udało się znaleźć mieszkańca, który został z nim na zawsze? Koniecznie musicie się przekonać (o ile oczywiście uda Wam się zdobyć tą cudną książeczkę, próbujcie) Ja ostatnio dorwałam ją w Biedronce, choć w sprzedaży była tam w zeszłym roku. Widocznie ten egzemplarz czekał na mnie!


Tak Szary Domek wyglądał w środku

To piękna opowieść o poszukiwaniu prawdziwej przyjaźni, napisana i zilustrowana przez laureatki konkursu Piórko 2015. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci.

Czytałam tą opowieść chłonąć każde słowo. To niesamowite, że książki dla dzieci potrafią tak oczarować dorosłych! To cudowna opowieść o samotności, o tym, że to czego się boimy, przy bliższym poznaniu może okazać się zupełnie przyjazne... To również opowieść o tym, że każdy potrzebuje przyjaciela.. Tyle ważnych treści w tak cienkiej i niepozornej książeczce!Przyjaciele Domku są niezwykle różnorodni: Noc - w Domku jedynie śpi, więc nie ma z niej zbyt wielkiej pociechy, Wilk - jest wegetarianinem, ale zew lasu nadal w nim tkwi, Wiedźma - ludzie się jej boją, chociaż wcale nie używa czarnej magii. Wszycy bohaterowie są spersonifikowani i mają wiele charakterystycznych cech, któe idealnie oddają ilustracje.

Książeczka jest napisana cudownym językiem, przyjaznym i zrozumiałym dla dzieci, nawet tych młodszych. To opowieść, która ucieszy zarówno czterolatka jak i dziewięciolatka.  Tą książkę będę chronić przed zniszczeniem, bo wiem, ba! jestem pewna, że gdy wrócę do pracy będę czytała ją moim szkolnym dzieciakom!


Na uwagę oczywiście zasługują przepiękne ilustracje, które są kolorowe i nietuzinkowe. Uważam, że idealnie oddają charakter książki i współgrają z tekstem.


Książka kosztowała mnie jedynie 9,99zł. Jest za to pięknie wydana, ma porządny papier i twardą okładkę. Wiem, że obecnie ciężko ją dostać, jednak ja zupełnie przypadkiem trafiłam na nią ostatnio w jednej z Biedronek, a że słyszałam o niej wiele dobrych opinii postanowiłam ją kupić. To najlepsze co mogłam zrobić!


Teraz z niecierpliwością czekam jaka książka wygra tegoroczną nagrodę Piórko 2016. Tym razem kupię ją od razu!

rodzaj: dla dzieci/ 4-10 lat
wydawnictwo: Zielona Sowa

Podobne wpisy

3 komentarze