Irene Venturi - "Ale odkrycie! Historie elektryzujących wynalazków"

by - poniedziałek, czerwca 20, 2016

Co dzisiaj? A no, może zupełnie od czapy, ale trudno.... Za tydzień wakacje a ja wyskakuje z książką o wynalazkach... Jednak prawda jest taka, że każde dziecko ma w sobie sporo z odkrywcy. Codziennie nasi Milusińscy dowiadują się nowych rzeczy, odkrywają świat. Tak więc, zapraszamy na recenzję....


My Rodzice, często stajemy w obliczu wyzwania. Jakiego? Na pewno każdy z Was musiał odpowiedzieć na jakieś trudne pytanie Waszego dziecka. Nie ma w tym nic dziwnego. Odpowiedź, która dla nas wydaje się satysfakcjonująca, w dziecku wbudza jednak kolejne pytania. Jak? Po co? Dlaczego? Kto? Kiedy? I tutaj zaczyna się nasz problem. Bo jak wytłumaczyć dziecku trudne zagadnienia z dziedziny matematyki czy nauk ścisłych? Z pomocą przychodzi Nam "Ale odkrycie".

Książka składa się z 15 opowieści o ważnych odkryciach. Są to opowiadania o źródłach przełomowych odkryć matematycznych, fizycznych astronomicznych. Większość wynalazków i odkryć powstaje bowiem z zupełnego przypadku.
W ten sposób dzieci dowiedzą się, kim byli wielcy, znani uczeni, np. Archimedes, Tales, Pitagoras lub Galileusz, jak i kiedy powstała luneta lub kiedy wzbił się w powietrze pierwszy balon i jakich pasażerów uniósł w niebo...


Wszystkie opowieści są ujęte w formę legend, co angażuje dzieci w opowieści.  Każda z części składa się  z kilku stron, możemy mieć więc pewność, że dziecko wysłucha opowieści od początku do końca, bez znudzenia. Być może ta książka wzbudzi w naszych dzieciach naturalną ciekawość i zechcą one pogłębiać swoją wiedzę o wynalazkach i odkryciach.

Dodatkowym atutem książki są zabawne i kolorowe ilustracje oraz jakość papieru użytego w książce.
Od razu muszę jednak uprzedzić, że językowo nie jest to książka dla małych dzieci. Według mnie przedział wiekowy książki to 10+. Niektóre odkrycia są opisane w sposób dosyć naukowy, co jednak wymaga od dziecka większego skupienia i dojrzałości.  Jednakże, to ciekawa pozycja, która na pewno zachęci starsze dzieci do poznawania tajemnic matematyki i fizyki.

rodzaj: dla dzieci/ 10+
wydawnictwo: Esteri
ilość stron: 143
cena: od 22,15

Za książkę i możliwość jej zrecenzowania dziękuje wydawnictwu Estreri


 


Podobne wpisy

1 komentarze