Rafał Kosik - "Amelia i Kuba. Stuoki Potwór" [przedpremierowo]

by - środa, maja 18, 2016

Dzięki wydawnictwu Powergraph miałam okazję przeczytać kolejne genialne książki dla dzieci. Tym razem była to seria Rafała Kosika, autora znanych książek "Felix, Net i Nika", a przede wszystkim najnowsza książka serii czyli "Amelia i Kuba. Stuoki Potwór". Bardzo ucieszyłam się, gdy dostałam zupełnie niespodziewanie od Powergraphu całą serię. 


Dla kogo przeznaczone są książki o Amelii i Kubie? To zdecydowanie seria dla czytelnika w wieku 7-12 lat. Młodsze dzieciaki mogłaby mieć problem z nadążaniem za szybką akcją i ilością wątków.

Po krótce zapoznam Was teraz z trzema poprzednimi książkami, później przejdziemy do najnowszej z części!Nie bez powodu dwie pierwsze części "Amelii i Kuby" omówię razem. Obydwie części noszą podtytuł "Godzina duchów". Czemu? Jest to bowiem ta sama historia, ale opowiedziana z perspektywy dwóch osób, Amelii oraz Kuby oczywiście. To bardzo ciekawe podejście do sprawy, tym bardziej, że bohaterowie są odmiennej płci. A to wiele zmienia. Różne osoby mogą bowiem widzieć dane wydarzenie w zupełnie inny sposób.

Czytelnik wkracza w świat Amelii i Kuby w momencie, gdy Kuba przeprowadza się wraz z rodzicami do apartementowca Oak Residence. Pierwsze wrażenie? Dzieciaki zdecydowanie za sobą nie przepadają... Jednak sytuacja radykalnie się zmieni, szczególnie, że będą musieli zacząć ze sobą współpracować w momencie gdy Oak Residence zaczną nawiedzać duchy...

Do tego wszystkiego główni bohaterowie z czasem zaczynają czuć do siebie miętę...W trzeciej części Kuba i Amelka oraz ich szalone młodsze rodzeństwo idą do nowej szkoły. Jak łatwo się domyślić, nie jest to łatwa sytuacja. Nowa szkoła to bowiem nie tylko nowe miejsce nauki, ale także nowe przyjaźnie, nowi nauczyciele i nowe antypatie. Pojawiają się także nowe problemy i nowe szalone pomysły dzieciaków.

Tym razem Rafał Kosik poszedł standardową drogą i zawarł narracje obydwojga bohaterów w jednej powieści. Jak w dwóch poprzednich książkach akcja jest wartka i dużo się dzieje.
Trzy poprzednie części opisałam w dużym skrócie, a to ze względu, że postanowiłam dopiero w tym miejscu przedstawić Wam bliżej bohaterów i charakterystyczny styl Rafała Kosika.

Najważniejszymi osobami w całej serii jest czwórka przesympatycznych dzieciaków:

Amelia -  sympatyczna dziewczynka, przyjaciółka Klementyny, właścicielka psa Imbira, zapalony fotograf

Kuba - luźny chłopak, który niezdarnie udaje, że nie czuje nic do Amelii, majsterkowicz

Albert - młodszy brat Amelii, cierpi na zespół Aspergera, co za tym idzie widzi świat w posty i logiczny sposób, nie mówi więcej niż trzeba. Jak prawie wszyscy aspergerowcy umysł ścisły.

Mi - młodsza siostra Kuby, marzy  o futrzastym zwierzątku, na którego nie chcą się jednak zgodzić rodzice. Kombinatorka. Robi mnóstwo błędów ortograficznych.

W tej części książki wiele się dzieje: Amelia wrzuca do siebie kompromitujące zdjęcie przyjaciółki, Oak Residence nachodzi Pan Natręt, czyli akwizytor sprzedający koce z merynosów, Mi próbuje zdobyć jednego, małego merynoska, Kuba i Emil konstruują NPK (Niepodsłuchiwalne Połączenie Kablowe), które okazuje się być działającą stacją radiową, w apartamentowcu zaczyna działać monitoring sąsiedzka, a w krzakach grasuje Stuoki Potwór. Te na pozór lekkie i zabawne tematy, dają świetne pole do popisu autorowi, który przemyca mądre i ważne treści.

Rafał Kosik w bardzo zabawny i lekki sposób uczy swoich młodych czytelników czym jest prywatność i gdzie są jej granice.  Pokazuje jak łatwo zrobić komuś krzywdę umieszczając jego kompromitujące zdjęcie w sieci pod wpływem emocji. Temat prywatności i jej naruszania jest w dobie Internetu i ogólnego dostępu do niego tematem bardzo ważnym. Świetnie, że w tak zręczny sposób można przekuć to w fascynującą i wciągającą opowieść.

Autor zachwycił mnie w szczególności mistrzowskimi opisami świata dorosłych. W jego książkach znajdziemy całą obsadę osobowości soczystych i stereotypowych. W stereotypach nie widzę nic złego, ułatwiają dzieciom pojmowanie świata. Tak więc wśród dorosłych bohaterów warto zwrócić szczególną uwagę na:
Celebrytkę - wiecznie sfochowaną, wypindrzoną i wyjątkowo niesympatyczną -ma pretensje do wszystkich i o wszystko
Bardzo Ważny Dyrektor - w domu ma luksusowy telewizor, luksusowe dywany, a w garażu luksusowy samochód
Informatyka - specjalista przeświadczony o swojej nieomylności

 Warto zwrócić uwagę również na temat szczególnej słabości nas dorosłych do podglądania i komentowania życia innych. Gdy w Oak Residence zaczyna działać monitoring sąsiedzki i każdy z mieszkańców ma wgląd do wszystkich kamer przemysłowych, wszyscy zaczynają szaleć na punkcje tego "reality show". Podglądanie staje się czynnością numer jeden, a szukanie wad i przywar w sąsiadach zostaje naczelnym hobby. Czyż nie jest nam to znane? Nawet rodzice bohaterów wciągają się w podglądanie i komentują na bieżąco nawyki swoich sąsiadów. To świadczy o tym, że taka jest natura człowieka i niezwykle trudno jest przed tym uciec i nie ulec pokusie!

Rafał Kosik stworzył świetną, wciągająca i nieco fantastyczną serię dla dzieci. Rzeczywiste wydarzenia zgrabnie splatają się z elementami fantasy. Do tego wszystkiego autor w prześmiewczy, ale bardzo przemyślany sposób daje prztyczka w nos nam - dorosłym. Pokazuje nam jacy potrafimy być małostkowi, wścibcy...

Wszystkie części serii są spójne i tak samo ciekawe. Nie mogę wybrać najlepszej, jest to zwyczajnie niemożliwe! Rafał Kosik trzyma poziom i "wkręca" młodego czytelnika w świat Amelii i Kuby. Przygody są niesamowite i arcyciekawe! Mam nadzieję, że "Stuoki Potwór" nie jest ostatnią książką serii, bo mój apetyt na te historie zdecydowanie rośnie!

Wszystkie cztery części są bardzo porządnie wydane. Mają twardą oprawę, a strony książek są zszyte w taki sposób, że wygodnie się je czyta. Czcionka jest idealna dla czytelnika 7+, co kilka stron znajdziemy dodatkowo zabawne czarno-białe ilustracje.

Podczas czytania Amelii i Kuby ubawiłam się niesamowicie. Oprócz zabawy i humoru książki zawierają również mnóstwo mądrych treści, przemyconych w sposób prawie niezauważony dla naszych milusińskich!

Zdecydowanie polecam "Stuokiego Potwora" jak i poprzednie trzy części serii. Rafał Kosik zdecydowanie daje radę!

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki bardzo dziękuje wydawnictwurodzaj: dla dzieci, 7-12 lat
liczba stron:269
wydawnictwo: Powergraph

Podobne wpisy

0 komentarze