"Czarownica i kot" - Maja Strzebońska

by - piątek, maja 06, 2016

Pierwsze skojarzenia ze słowem czarownica? Dla mnie jak i dla większości dzieci to pewnie: staruszka z zakrzywionym nosem, niezbyt urodziwa i ubrana w ciemne kolory. Atrybuty? Oczywiście latająca miotła. Charakter? Zdecydowanie zły! W końcu czarownice są od złych czarów, a czarodziejki i wróżki od dobrych...  W książce, którą mam Wam dzisiaj okazje zaprezentować wszystko by się zgadzało (wystarczy spojrzeć na okładkę): jest ogromny nochal, starsza pani, latająca miotła. Jednak jedna rzecz się nie zgadza. Nasza czarownica nie sprawia wrażenie złej czy nawet złośliwej.

Nasza czarownica jest za to bardzo samotna i ta samotność zaczyna jej coraz bardziej doskwierać. W końcu człowiek to istota stworzona do życia w grupie. Pewnego dnia, a raczej nocy w życiu czarownicy coś ma się jednak zmienić. Nasza biedaczka nie może spać, bo słyszy dziwne odgłosy zza okna. Ku jej zaskoczeniu znajduje małego, białego kotka, a że znajda jest tak samotna jak ona sama, bez wahania zabiera go do domu!


Mały kotek szybko skrada serce czarownicy i zostają najlepszymi przyjaciółmi. Mają swoje wzloty i upadki (dosłownie), wiele się od siebie nawzajem uczą (jak to bywa w przyjaźni). Najważniejsze jest jednak to, że nie są już samotni, że mają kogoś na kim mogą polegać.

Książeczka jest bardzo krótka, ale te kilkanaście stron wystarczyło by opowiedzieć dzieciom piękną opowieść o przyjaźni i potrzebie towarzystwa. Pochwalić trzeba język autorki, książka napisana jest w sposób lekki i zabawny, bardzo przyjemnie się ją czyta. Jak pewnie już zauważyliście ilustracje są kolorowe i ciekawe, wypełniają większość strony, przez co nawet moja mała Michalinka zainteresowała się nimi.

Zdecydowanie polecamy, tym bardziej, że w bibliotece czekają na nas kolejne części przygód czarownicy!
Nie możemy się doczekać!
rodzaj: dla dzieci
wydawnictwo: Skrzat

Podobne wpisy

0 komentarze