5 powodów popularności Holly Webb

by - piątek, kwietnia 22, 2016


Jeśli jesteście mamą dziewczynki w wieku 6-9 lat, to na pewno nazwisko Holly Webb wiele wam mówi. To autorka książek z serii Zaopiekuj się mną. Jej książki podbijają serca małych czytelniczek, które zaczytują się w tych ciepłych opowieściach o porzuconych czworonogach. Do tej pory autorka napisała już ponad 70 książek i nie zamierza na tym poprzestać. Wiele osób, co prawda zarzuca jej schematyczność, ale uważam, że te książki nie mają uwieść nas lecz nasze dzieci! Jeśli im się podoba, bądźmy szczęśliwe!


Ja z Zuzką przerobiłam już pokaźną kolekcję książek Holly Webb i postanowiłam zastanowić się w czym tkwi fenomen jej popularności..

  1. Tematem są zwierzęta – to niezaprzeczalnie najważniejszy filar jej popularności. Wszystkie dzieci kochają czworonogi, i choć może nie wszystkie marzą o ich przytulaniu czy posiadaniu, to zwierzęta są tematem bliskim dzieciom. Ponadto zwierzęta wywołują w dzieciach niesamowity instynkt opiekuńczy, a gdy te pupile są jeszcze samotne i porzucone, siła ta działa podwójnie!
  2. słodkie imiona zwierzaków – gdy dziecko widzi na półce w księgarni  tytuł „Gwiazdko, gdzie jesteś”, „Kora jest samotna” czy „Łezka przerażona kotka” zaczyna działać wspomniany wcześniej instynkt opiekuńczy. Od razu chce tą kotką czy szczeniaczkiem się zaopiekować i dowiedzieć się czy, aby na pewno znajdzie nowego właściciela. Poza tym imiona zwierzaków na całe szczęście zostały spolszczone, przez co brzmią swojsko i miło.
  3. prawdopodobne historie – te wszystkie historie są możliwe. W końcu nawet w telewizyjnych informacjach dzieci mają okazję usłyszeć o porzuconych psiakach, o tym, że ludzie traktują zwierzęta jak zabawki. To prawdopodobieństwo zdarzeń wywołuje myśl, że może gdzieś rzeczywiście siedzi samotna Łezka, potrzebująca pomocy….
  4. bohaterkami są dziewczynki – głównymi bohaterkami książek Holly Webb są dziewczynki w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym więc dzieci stanowiące target tychże książek. To kolejny powód, żeby dziecko pomyślało, że ma szansę przeżyć przygodę jak z książki i pomoc jakiemuś zagubionemu czworonogowi.
  5. szczęśliwe zakończenia – historie kończą się happy Endem i całę szczęście! Wszyscy są zadowoleni: zwierzaki, ich nowi właściciele oraz czytelniczki. Czego chcieć więcej?

I tak, może rzeczywiście autorka powiela schemat, jednak nie da się ukryć, że każda historia jest nieco inna. Dla mnie najważniejsze jest, że córka chętnie po te ksiązki sięga i każda historię przeżywa w taki sposób, jakby wcześniej żadnej z tych książek nie czytała. Wszak każda ksiązka to inny czworonóg i osobna historia, która się dobrze kończy!

Poza tym co powinno cieszyć nas rodziców, w książkach jest zawartych mnóstwo informacji na temat właściwej opieki nad zwierzętami, więc potraktujmy te książki nie jak samą zabawę i rozrywkę, ale również jako naukę!
 


Podobne wpisy

0 komentarze