"Chorowitek" - Agnieszka Kaluga, czyli mała książeczka o ważnej sprawie

by - sobota, stycznia 30, 2016

Witek miał raka. Ale już nie ma. Wyzdrowiał. Chce żyć jak przed chorobą. Dorośli jednak tego nie rozumieją i traktują go ulgowo. Specjalne traktowanie nie podoba się kolegom z klasy i samemu Witkowi. Czy Witek skończy z ksywką Chorowitek? Przkonajcie się sami.

Osoby, które myślą, że tą książką załatwią całą poważną rozmowę o nowotworach, mylą się. O samej chorobie i jej trudach jest tam niewiele. Mamy kilka słów o chemii, ale brak jakiegoś specjalnego zagłębienia.


Nie możemy więc traktować tej książki jako odwalenia sprawy za nas - rodziców. Książka jest jedynie pretekstem do poważnej rozmowy. Sama taką po tej lekturze odbyłam z Zuzią. 
Na pewno poruszenie takiego tematu pokaże dzieciom, że to choroba jak każda inna, że nie może być tematem tabu, a często tak się dzieje, tym bardziej jeśli choruje ktoś z rodziny. Chcemy oszczędzić dzieciom przykrych szczegółów, bólu, ale ja zawsze podkreślam, że każde dziecko chce być  traktowane poważnie i nie lubi być zbywane.
Więc jeśli dziecko zapyta was o raka, sięgnijcie po tą  książkę, a potem postarajcie się odpowiedzieć nawet na najtrudniejsze pytania!
Jest to przyjazna książka ze szczęśliwym zakończeniem, bo Witek staje się prawdziwym klasowym bohaterem.


wydawnictwo: Muza
rodzaj: dla dzieci

Podobne wpisy

0 komentarze