Domowa Szkoła - "Uczę się pisać"

by - środa, sierpnia 31, 2016

Jutro rozpoczęcie roku szkolnego. Będąc dzieckiem czekałam na ten dzień już od połowy sierpnia, kiedy to już miałam kupioną całą szkolną wyprawkę, zeszyty i książki. Człowiek siedział nad tymi kredkami, plasteliną i innymi cudami; wąchał i podziwiał. Teraz widzę, że jest nieco inaczej. Nie ma już w dzieciach tej ekscytacji. A szkoda... Jednak prawda jest taka, że od piątku wszyscy rodzice odetchną z ulgą, że mogą wysłać swoje dzieciaki do szkoły i nie będą musieli szukać dla nich dalszej wakacyjnej opieki ;) 
Pewnie wśród Was, czytelniczek i czytelników są również rodzice przyszłych pierwszaków. Jeśli tak, to zapewne post dla Was moi drodzy.Pamiętam jak dokładnie rok temu do pierwszej klasy szła Zuzia. Bardzo cieszyła się, że w końcu przeskoczy wyżej w szkolnej hierarchii. Ja jednak mimo, że wierzę w możliwości mojego dziecka nieco się obawiałam. Zuzia zaczynając pierwszą klasę czytała pięknie i płynnie, ale bardzo dużo do życzenia zostawiało jej pisanie. Wiedziałam, że nie będzie lekko. Zupełnie nie miała serca do szlaczków. Kupowałam przeróżne książeczki do ćwiczeń, aby ją zachęcić. Okazało się, że Zuzia w szkole nagle zaczęła chętnie ćwiczyć i szło jej coraz lepiej. Szlaczki stawały się coraz zgrabniejsze a literki wreszcie zaczęły mieścić się w liniach. Praca w szkole to jednak nie wszystko. Warto zachęcić dziecko do wykonania przynajmniej kilku zadań ćwiczących motorykę małą w tygodniu. To na pewno zaprocentuje.

Centrum Edukacji Dziecięcej wydało niedawno serię książeczek Domowa Szkoła, a wśród nich Uczę się pisać, książeczkę z naklejkami.
Książka ma 32 strony zadań wprowadzających dziecko w świat liter i pisania.  Dziecko idąc do klasy pierwszej na początku ćwiczy pisanie za pomocą szlaczków i innych ćwiczeń motoryki małej, dopiero później przechodzi do liter. Taka sama metoda jest zastosowana w tej książeczce. Dzieci najpierw ćwiczą rączkę poprzez ćwiczenia typu:
-rysowanie po śladzie
- rysowanie wzorów
-kolorowanie według wzoru
- łączenie punktów


Po wstępnych ćwiczeniach dzieci dostają dostęp do komnat z literami. Każda komnata należy do innej literki i w każdej czekają na nich zabawne rysunku i ćwiczenia z wykorzystaniem uwielbianych przez dzieci naklejek. Najpierw dzieci piszą pojedyncze litery, następnie przechodzą do sylab, a w końcu do prostych wyrazów.

Bardzo ważną i przydatną rzeczą jest to, że w ćwiczeniach środkowa linia liniału do pisania jest czerwona. To niezwykle pomaga maluchom uczącym się pisać w zapamiętaniu położenia litery. Ponadto każda wprowadzona w książeczce litera posiada instrukcje za pomocą strzałek, które pokazują dzieciom w jakim kierunku zaczynamy pisać daną literkę. Wszystko to znajduje swoje odzwierciedlenie w metodyce nauki pisania.


Polecamy książeczkę wszystkim przyszłym pierwszakom jako uzupełnienie nauki szkolnej. "Uczę się pisać" to bardzo dobry wybór ze względu na zgodność z metodyką edukacji wczesnoszkolnej a również ze względu na różnorodność zadań dla dzieci.

rodzaj: dla dzieci/ edukacyjne
stron:32
wydawnictwo: Centrum Edukacji Dziecięcej

Dziękujemy za egzemplarz książeczki wydawnictwu:

Podobne wpisy

0 komentarze