Mandalowy zawrót głowy...

by - poniedziałek, maja 23, 2016

W edukacji wczesnoszkolnej bardzo często wykorzystujemy mandale do pracy z dziećmi. Jednak mandale może wypełniać każde dziecko w domu i w szkole, zamiast tradycyjnej kolorowanki. Dzisiaj zaprezentuje Wam bardzo fajną książeczkę z mandalami dla dzieci od Wydawnictwa Siedmioróg.Czym w ogóle jest mandala?

Mandale wywodzą się  z Indii i w dosłownym tłumaczeniu oznacza to "centrum i to, co wokół". Ogólnie rzecz biorąc mandala to rysunek wykonany na planie koła. Czemu akurat koła? Od wieków koło jest symbolem doskonałości i harmonii. Mandale świetnie nadają się do wykorzystania w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz w artterapii. Świetnie nadaje się również na lekcjach matematyka jako sposób do omówienia zasad symetrii. Kolorowanie i wypełnianie mandali (można używać do jej wypełnienia różnych rzeczy: plasteliny, ścinków, bibuły) wycisza i relaksuje. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze wypełnianie mandali powinno odbywać się w ciszy i skupieniu.My, dorośli wiemy, że dzieciaki kochają kolorować. Dlaczego by nie zastąpić zwykłej kolorowanki mandalą?

 - mandale rozwijają wyobraźnię
 - stymulują koncentrację
 - rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową
 - pomaga się wyciszyć i zrelaksować
 - pozwala wyrazić uczucia (jak? szukaj niżej)Autorka książki "Kreatywna mandala" pisze, że ważną rolę odgrywają używane przez dzieci kolory. Szczególną uwagę należy zwrócić na kolory w centrum obrazka, ponieważ symbolizują najważniejsze dla dziecka rzeczy.

żółty
znaczenie pozytywne: radość, pogoda ducha, chęć do działania
znaczenie negatywne: zazdrość klaustrofobia

pomarańczowy
znaczenie pozytywne:ambicja, serdeczność, czułość
znaczenie negatywne:beztroska

czerwony:
znaczenie pozytywne: siła, wytrwałość
znaczenie negatywne:złość, nienawiść

różowy:
znaczenie pozytywne:  wrażliwość, delikatność
znaczenie negatywne: tajemniczość, niesamodzielność

fioletowy:
znaczenie pozytywne: duchowość, indywidualizm
znaczenie negatywne: rezygnacja, cierpienie

niebieski
Znaczenie pozytywne – opanowanie, odprężenie,rozsadek.
Znaczenie negatywne – pustka, nuda

zielony
Znaczenie pozytywne – nadzieja, równowaga emocjonalna, wytrzymałość
Znaczenie negatywne – nieszczerość, żądza władzy.
 
czarny/szary
Znaczenie pozytywne – honor, godność
Znaczenie negatywne – zniszczenie, strach, obawa,

biały
Znaczenie pozytywne – czystość, doskonałosc, szlachetność
Znaczenie negatywne – obojetnosc, chłód

Oczywiście to nie są ścisłe reguły, czasem dziecko maluje danym kolorem, bo zwyczajnie go lubi, lub dlatego, że trawa MA być zielona. Te zasady są najczęściej stosowane do mandali geometrycznych, wzorów, które można pokolorować dowolnie.

Siedmioróg wydał zbiór mandali dla dzieci: każdy znajdzie coś dla siebie. Do wyboru mamy: mandale -zwierzęta, mandale z obrazkami dla chłopców i dla dziewczynek.

Kolorowanki są drukowane na sztywnym papierze, więc oprócz kredek można spokojnie używać mazaków lub innych cudów. Książeczka zawiera aż 64 rysunki o wyraźnych konturach, co przede wszystkim docenią młodsze dzieci.

Stopień trudności jest zróżnicowany: są łatwe, proste mandale dla przedszkolaków i te ciut bardziej skomplikowane dla dzieci starszych.

Niezależnie od wieku polecamy mandale, aby się wyciszyć i skoncentrować. Może jak ładnie poprosicie swoją pociechę, pozwoli Wam pomalować choć jeden obrazek dla odstresowania? Warto spróbować!Za książeczkę serdecznie dziękujemy wydawnictwu

 Jeśli spodobały Ci się mandale, kup je swojemu dziecku  TU

Podobne wpisy

1 komentarze